Yürümenin Faydaları Nedir?
Fitbakim

Yürümenin Faydaları Nedir? Düzenli Yürümenin Faydaları Nedir?

Yürüyüş yapmanın vücudunuza faydalarını hiç düşündünüz mü? Her zaman meşgulseniz ve spor yapmak için asla yeterli zamanınız yoksa, yürüyüşe çıkmak için günde en az 30 dakika ayırın.  Bu, size hayal edebileceğinizden çok daha fazla fayda sağlayacaktır. İki bin yıldan daha uzun bir süre önce Hipokrat, yürümenin "en iyi ilaç" olduğunu söyledi.

 

Son zamanlarda yapılan çok sayıda çalışma da bunu doğruladı. Bu yazımızda yürüyüşün faydaları ile ilgili detaylı bilgileri okuyabilirsiniz.

Yürüyüş Yapmanın Sağlığa Faydaları Nedir?

Yürümek herkesin yapabileceği en basit egzersizdir. Aynı zamanda kilo vermeye ve korumaya yardımcı olan ücretsiz bir aktivitedir. Ancak yürümenin faydaları bu kadar değil. İşte yürümeye başlamak veya yürümeye devam etmek için bilmeniz gerekenler!

 • Yürüyerek Diyabet Riskini Azaltırsınız : Yürümek, kalp ve akciğer problemlerini önlemeye yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandırır ve diyabet riskini azaltır. Yürüyüş, glikozu metabolize etmeye yardımcı olur. Tüm vücudu harekete geçirerek çok daha hızlı çalışmasını sağlar.
 • Yürüyüş, Kaslarınızı Güçlendirmenize Yardımcı Olur : Yürüyüş, sağlıklı beslenme ile birleştirildiğinde,  yağları yakmanıza, kilo vermenize veya kilonuzu korumanıza yardımcı olur. Ayrıca mükemmel bir kas güçlendirme egzersizi olarak nasıl işe yaradığını kendiniz fark edeceksiniz.
 • Yürürseniz Daha Az Hasta Olursunuz : Dolaşım sisteminin daha iyi çalışması sayesinde, bağışıklığınız güçlenir. Edorfin salınımınız artar, lenfatik sistemi uyarır, stres seviyeniz düşer.  Kendinizi dinlenmiş hissedersiniz. Böylece bağışıklık sisteminiz artar ve hastalıklara yakalanma riskiniz azalır.
 • Meme Kanseri Riski Azalır : Günde en az 30 dakika düzenli yürüyüş yapan kadınlar,  hareketsiz bir yaşam tarzı sürdürenlere kıyasla meme kanseri riskini %10 oranında azaltıyor.
 • Kalbinizi Yürüyerek Kuvvetlendirin : Kalp kaslardan oluşur. Kalbiniz yürüyerek daha güçlü bir hale gelir. Kalp atış hızınızı kontrol altında tutarak, sürekli yürümenin dolaşım sistemini nasıl daha verimli hale getirdiğini ve vücudunuzun oksijenlenmesini kolaylaştırdığını fark edeceksiniz .
 • Selüliti Azaltmak İçin Yürüyüş Yapın : Her adım, portakal kabuğu denilen deriyle savaşan bir masaj gibidir. Uzun süre oturduğumuzda, belki de bacak bacak üstüne atarak, selülit oranını artırırsınız. İşten sonra iyi bir yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirin ve bu sorunu ortadan kaldırın!
 • Yürüyün ve Daha Uzun Yaşayın : Günde 30 dakikalık yürüyüş yaparak hayatınızı 3 ila 7 yıl uzatırsınız.  Yürümek, 50 yaşından sonra kalp krizi riskini yarıya azaltır. Daha sağlıklı ve daha uzun bir yaşam sürmenizi sağlar.
 • Daha Yaratıcı Olmak İçin Yürüyüş Yapın : Yürümenin faydaları sadece fiziksel değildir. Yürüdüğünüz zaman zihninizi özgür bırakırsınız. Doğada yürüyüş yapıyorsanız çok daha da iyidir.  Temiz hava soluduğunuzda kendinizi daha rahat ve yaratıcı hissedeceksiniz. 
 • Yürümek Sizi İyi Bir Ruh Haline Sokar : Kendinizi günün yoğunluğundan uzaklaştırmak için yürüyün. Bu kendinize odaklanmazı, pozitif duygularınızı arttırmanızı, daha da önemlisi dengelenmenizi sağlar.

Günde Kaç Adım Atmalıyım? Ne Kadar Yürümeliyim?

Bir kişinin günde kaç adım atması gerektiğine dair katı kurallar yoktur. Ancak, günlük ortalama adım sayısını artırmak için çaba sarf etmek, hedefinize ulaşmanıza yardımcı olur.

 

Adım sayar, telefon uygulamaları ve diğer fitness dostu cihazlarla her gün kaç adım attığınızı takip edebilirsiniz.

 

Bir kişinin günlük ortalama adım sayısı, bazı faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bunlar yaş, cinsiyet, meslek ve hatta yaşadığı yere göre değişiklik gösterir.

 

Ortalama bir insan için tempolu yürümek, dakikada 100 adım yürümek anlamına gelir. Bu, kalp atış hızını yükseltmek için yeterlidir, ancak kişi yürürken yine de kendini rahat hissetmelidir.

 

Sağlıklı bireyler makul bir şekilde 10.000 adımı hedefleyebilir. Aktif olarak adım sayısını artırmak istiyorsanız, ortalama adımlarınızı belirlemeye odaklanın. Ardından aktivite düzeylerinizi yavaş yavaş arttırın.

Düzenli Yürüyüşün Faydaları

 • Düzenli yürümek sadece kilo vermenize değil, aynı zamanda sıkı bacaklara da sahip olmanızı sağlar.
 • Ve hepsi bu değil, çünkü yürüme kalp hastalığı ve LDL kolesterol seviyelerini (kötü olarak adlandırılan) azaltırken, HDL seviyelerini (iyi olanı) arttırır. 
 • Son olarak, araştırmacılar düzenli yürüyüşe dayalı orta düzeyde fiziksel aktivitenin diyabetin önlenmesini de doğrulamaktadır.
 • Düzenli yürüyüş yaparak, adım adım hayatınızı uzatılabilir. Aslında, hareketsiz bir yaşam tarzı büyük bir sağlık riskidir. Bunu sadece sağduyu değil, aynı zamanda doktorlar da  çok uzun süre oturmanın hayatı ne kadar kısaltabileceğini söylemektedir.
 • Yürümek sadece kaslara giden kan akışını değil, aynı zamanda beyne de giden kan akışını arttırır. Bu da beyin fonksiyonunun iyileşmesine neden olur. 
 • Düzenli olarak yürümek, gün içinde biriken depresyon ve stresi yenmenize de yardımcı olur. Kısacası daha iyi yaşamaya yardımcı olur. Aslında, araştırmalar düzenli yürüyüşün etkili bir antidepresan yöntemi olduğunu gösteriyor. Yürüyüş sonrası saatlerde bile devam eden ve güçlü bir pozitiflik haline izin veren endorfin salınımına neden oluyor.

Sabah Yürüyüş Yapmanın Faydaları

Sabah uyandığınızda egzersiz öncelik listenizin başında olmayabilir. Ancak, ister evinizin yakınındaki bir parkta, ister plajda veya sokak boyunca olsun güne yürüyüşle başlamak, zihninize ve bedeninize bir dizi fayda sağlar.

İşte sabah yürüyüşlerinin sağlığa faydaları:

 • 1. Doğal Enerji Artışı : Güne yürüyüş yaparak başlamak, yenilenmenizi ve daha genç hissetmenizi sağlar.  Yorgunluğu azaltmaya yardımcı olur, gün boyunca enerjik hissedersiniz.
 • Bir dahaki sefere uyandığınızda kendinizi yorgun hissettiğinizde, ayakkabılarınızı bağlayıp yürüyüşe çıkmak, aradığınız doğal enerji artışını sağlayacak.
 • 2. Geliştirilmiş Zihinsel Sağlık : Artan benlik saygısı, daha iyi bir ruh hali, stres ve kaygıda azalma ,sabah yürüyüşü zihinsel sağlığınız için mükemmeldir. Size sadece düşünmek, yansıtmak ve zihninizi temizlemek için zaman tanımakla kalmaz, egzersiz vücudunuzun doğal ruh hali ve benlik saygısı arttırıcıları olan endorfin ve serotoninin salınmasına da yardımcı olur. 
 • 3. Daha Derin Bir Uyku : Aktif olmak, daha kolay uykuya dalmanıza yardımcı olabilecek melatoninin (doğal uyku hormonu) etkilerini artırır. Sabah yürüyüşü sadece güneşin doğuşunu görmenin veya arkadaşlarınızla sohbet etmenin harika bir yolu değildir. Sabah güneşi altında yürümek, uyku döngünüzü iyileştirir. Sağlıklı bir gece uykusunu teşvik eder. İyi bir gece uykusu gün boyunca daha dinç ve enerjik hissetmenizi sağlar.
 • 4. Sabahları Yürüyüş Yapmak Beyin Sağlığınızı İyileştirir : Sabahları yürüyüş yapmayı günlük programınıza dahil etmenin beyin fonksiyonunuzu artırabileceğini biliyor muydunuz? Yürüme gibi orta derecede bir egzersizin de beynin Alzheimer hastalığına karşı direncini iyileştirdiği ve zamanla hafıza kaybının etkilerini azalttığı bilinmektedir.
 • 5. Sabahları Yürüyerek Sosyalleşin : Sabah yürüyüşü arkadaş edinmek , sosyalleşmek için mükemmel bir fırsattır. Sizin gibi yürüyüşe çıkan  benzer kişilerle tanışmak için harika bir yoldur. 
 • 6. Azaltılmış Diyabet Riski : Sabah yürüyüşleri, vücudunuzun insüline yanıt verme yeteneğini artırırken, diyabet riskinizi düşürmeye yardımcı olan kan şekeri kontrolünü iyileştirir.
 • 7. Dengenizi Geliştirir : Sabahları yürümek, günün geri kalan kısmını enerjik geçirmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda iyi bir dengenin önemli bir unsuru olan daha düşük vücut gücü oluşturmaya da yardımcı olur. Yürüme, kuvvet antrenmanı ve esneme egzersizlerinin bir kombinasyonudur. Bu da dengenizi iyileştirir. Yaşlandıkça sık görülen bir durum olan düşmeleri önler.
 • 8. Kas ve Eklem Ağrılarını Azaltır : Sabahları yataktan kalkmak, kas sertliği ve eklem ağrısı nedeniyle bazı kişiler için zor bir durum olabilir. Sabahları yürümek, eklemlerin etrafındaki kasları yağlayarak ve güçlendirerek eklemlerinizi korumaya yardımcı olur. Yaşlandıkça, artrit gibi kronik hastalıklar yaygın bir sorun haline gelir. Yürümek eklemleriniz üzerinde düşük etkili bir aktivite olduğundan, artrit ağrısını, sertliğini ve şişmesini hafifletmenin harika bir yoludur.

Sonuç Olarak:

İster tempolu, ister yavaş yürümeyi seven biri olun, vücudunuzu hareket ettirmek hayatınızın geri kalanında işinize yarayacaktır. Bu sağlıklı alışkanlığı dengeli bir beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzıyla  birleştirirseniz, vücudunuz size uzun süre psiko-fiziksel esenlik sevinci vererek size teşekkür edecektir.

 

Bu yazımız sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık problemleriniz için mutlaka ilgili doktara başvurmalısınız.

Yürümenin Faydaları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Tempolu yürüyüş, metabolizmayı uyarır, kalp-damar sistemini güçlendirir, kalp hastalığı riskini azaltır.
 • Düzenli olarak yapılan tempolu yürüyüş kemikleri, eklemleri ve kasları güçlendirir, dengeyi geliştirir ve vücudu daha aktif ve dinamik hale getirir . Düzenli hareket dokulara daha fazla oksijen sağlar ve lenfatik dolaşımı iyileştirerek su tutma sorununu gidermeye yardımcı olur .
 • Hızlı tempoda yürümek, yakılan kaloriler açısından hafif bir koşu ile aynı sonuçları elde etmenizi sağlar ve bu nedenle kolayca kilo kaybına yol açar. Tempolu yürümek, kardiyovasküler hastalık riskini önemli ölçüde azaltır ve ruh hali üzerinde aynı etkilere sahiptir.
 • Hızlı yürüyerek fiziksel dayanıklılığınız büyük ölçüde artar ve tüm solunum sisteminiz önemli ölçüde gelişir. 

Konuyla Alakalı Diğer Yazılarımız