Yoga ve Pilates Arasındaki Farklar Nelerdir?
Fitbakim

Yoga ve Pilates Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sağlık hayatımızda bulunan her şeyin, her olgunun kalitesinde tahmin ettiğimizden çok daha fazla etkisi olan bir etmen, herkesin hayatının bir bütünü. Sağlıkla neredeyse iç içe olan ve sağlımızı destekleyen egzersizler, aslında hepimizin hayatlarında yer alması gereken önemli faaliyetler.

 

Bu yazımızda, son dönemlerde kendinden sıkça bahsettiren egzersiz türlerinden pilates ve yogayı ele alacağız.

Köken ve Tarihleri Nelerdir?

Yoga; temel yoga metinleri Sanskrit’çedir. Sanskrit, bilimsel tanımıyla ‘’tam dil’’ anlamı taşır. Yoga kelimesi Sanskrit dilinde birçok anlama ev sahipliği yapar; ‘’kontrol etmek’’, ‘’birleştirmek’’ anlamını taşıyan ‘’yuj’’ kelimesi kökenidir. ‘’Kavuşma’’, ‘’birlik’’, ‘’bütünde birleşme’’ anlamına gelir.

 

Yoga aslında bir hayat felsefesidir diyebiliriz. Çok yaşlı ve bilge bir felsefeden söz ediyorum, kökenleri Hindistan’a, yazılı tarihin öncesine dayanan ve üstat Patanjali’nin yoga pratikleriyle beraber metinlerini, Yoga Sutraları olarak bilinen bir kaynak olarak bir araya getirmesi, neredeyse MÖ 2. Yüzyılı bulur. 195 vecizeden oluşan bu çalışma, yoganın özünü, ilk beş basamağı ‘’dış’’ geriye kalan üç basamağı ‘’iç ve/ veya zihinsel’’ olarak, toplam da sekiz ayrı basamağa ayırarak sınıflandırır.

 

Pilates; fizyoterapi ve spor disiplini olarak, hayatımıza 20.yüzyılın başlarında, raşitizm, omurga eğriliği, ateşli romatizma gibi rahatsızlıklara sahip olan Joseph Huberts Pilates tarafından yogadan esinlenerek girmiştir. Bu sayede kendi hastalıklarını tedavi etmekte büyük bir gelişim sağlayarak yol kat etmiş ve sonrasında 1.Dünya Savaşı’nda yaralanan, özellikle fiziksel çeşitli sağlık sorunları yaşayan hatta yatalak hastalar için, rehabilitasyon tedavisinde bu egzersizler kullanılmıştır.

 

İlk başlarda, bu egzersizlerde tam vücut kontrolü hedeflendiği için Joseph Huberts Pilates bu metodunun adını ‘’Kontroloji’’ olarak isimlendirmiştir. Günümüzde ise pilates daha çok, ince sağlam bir vücut ve estetik görünüm için tercih ediliyor.

İşlevleri ve Amaçları Nelerdir?

Yoga; bir egzersizden daha çok bir yaşam tarzının bütünü ya da getirisidir. Bir felsefe, mistik bir ritüeldir. Yola çıkmak yol olmak, yolda kendini, özünü bulmak ve doğayla iç içe olarak derin bir sevgi besleme, keşfediş bununla beraber fark ediştir.

 

Yoganın farklı dalları ve bu dallara göre farklı amaçları vardır. Hepsi nefes odaklı, poz olarak adlandırılan duruşlardır. Amaç nefesini ve nefesinin vücudunda yarattığı etkiyi fark etmek, bedenimizin dünya ile etkileşimini kavrayabilmek ve daha önce farkına varmadığımız anların, fiziksel, ruhsal tepkimelerin farkına varmaktır.

 

Zihinsel ve fiziksel bağ oluşumu önemli bir kavramdır, rahatlama bunun yanı sıra esneme, kaslarını esnetme ve çeşitli meditasyonlar yoganın yapı taşlarıdır.

 

Pilates; zihinsel ve fiziksel bağlantıyı vücudu geliştirmek, direnç ve güç kazanmak için kurar. Yoganın yanı sıra bir keşiften daha çok kendini geliştirme daha iyi, daha sağlıklı, daha dinç bir yaşam güdüsü ile yapılır.

Alet ve Ekipman Farkları Nelerdir?

Yoga; geleneksel yoga egzersizlerinde bedeniniz ve nefesiniz dışında herhangi bir alet veya ekipmana gerek yoktur hatta yoga çıplak ayakta yapılır, yapılması tavsiye edilir, amaç ayaklarımızın yeri hissetmesi ve dünya ile bağımızı hissetmektir. Bunun yanında günümüzde yoga eğitimlerinde baş ve boyun için bloklar, özel yoga matları ve battaniye gibi işlevsel ekipmanlar kullanılabilmektedir.

 

Pilates; yoganın aksine ekipman ve alet konusunda oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Swissbal denilen denge topu, çeşitli pilates çemberi, lastikler gibi ekipmanlar bulunur ayrıca reformer pilateste daha farklı birçok ekipman desteği sağlanır.

Faydaları Nelerdir?

Yoga; şifa ile derinden bağlantılıdır. Yoga egzersizlerinin sonunda ‘’Şifa olsun.’’ Denilerek bir dilek ve temennide bulunulur. Yoganın bedene kattığı esnekliğin, hareket ve denge kabiliyetinin yanı sıra yoga hormon tedavilerinde, özellikle testosteron hormonu fazlalığında, tedavi yöntemi olarak bazı jinekologlar tarafından önerilir.

 

Yoga daha kaliteli bir uykunun anahtarlarından biridir ayrıca anksiyete ve depresyon gibi çeşitli ruhsal problemler için bir terapi etkisi gösterir.

 

Pilates; Cora kaslarını, (karın bölgemizi çevreleyen ön ve arka kaslar ile beraber arkada kalça kasları, sırt ile kalça arasında bulunan kaslar.) kuvvetlendirir. Bu sayede daha doğru egzersizler yapmamızı sağlarken günlük hayat içerisinde de bel bölgesinin korunmasını artırır.

 

Core kaslarının güç kazanması ve vücudumuza dair farkındalığımız arttıkça poster bozuklukları giderilir. İlk geliştirildiği andan bu yana, hala rehabilitasyon yöntemlerinden biri olarak tedavi sürecinde büyük katkı ve düzelme, iyileşme sağlar. Günlük hayatının içerisinde daha korunaklı ve sakatlıklara karşı daha dirençli bir vücut, pilatesin diğer büyük getirilerinden sadece bir tanesidir.

İçeriklerinde Neler Yapılmaktadır?

Yoga; birçok farklı disiplinden oluşur. Vinyasa, Bhatki, Hatha, Ashtanga bu disiplinlerden sadece birkaçıdır. Tüm yoga disiplinlerinde ortak payda nefes farkındalığı, kendini verme ve/veya odaklanma, pozların sabit olmasıdır.

 

Pilates; itme-çekme ya da dengede kalma merkezli, birbirinden farklı veyahut birbiri ile bağlantılı kasların çalıştırılmasına yönelik çeşitli geliştirilebilir veya modifiye edilebilir egzersizlerin bir bütünüdür.

Hangisi Daha İyi?

Yoga ve pilates birbirinden bağımsız iki ayrı egzersiz türüdür, yoganın odağı, amacı daha bütünsel ve felsefi iken, pilates daha spesifiktir, ikisi arasında hangisi daha iyidir gibi bir kıyas olamaz. Burada önemli olan kişisel yatkınlıktır. Yoga ve pilates birbirinin tamamlayıcısı olarak da bir bireyin hayatında yer alarak, birçok katkı ve fayda sağlayabilir.

 

Ruh sağlığı söz konusu olduğunda, yoganın daha ön planda olduğu söylenebilirken bunun yanı sıra artık günümüzde her türlü egzersizin ruh sağlığına katkıda bulunduğu dile getirilmektedir. Kilo koruma, kilo verme gibi bir öncelik söz konusu olduğunda odak karın bölgesi ise pilates bir adım daha öne çıkabilir.

 

Esneklik arttırma, esneklik kazanma gibi bir istek doğrultusunda yoga daha doğru, daha isteğinizle uyumlu bir tercih olarak gösterilebilir.

Yoga ve Pilates Çalışmalarında Bilmeniz Gerekenler

  • Yoga; tamamen nefes odaklı bir felsefe olarak bazı, pozlarda uzun süre stabil kalmayı hedefleyerek daha içe dönük içsel bir süreç olarak değerlendirilir.
  • Pilates; Vücut geliştirme, güçlendirme odaklı sürekli haraket isteyen bir egzersizdir. Odak fiziksel vücuttur.

Sonuç olarak

Burada önemli olan sizin yatkınlığınız, sizin istekleriniz ve hangisinin size daha iyi geleceğidir. Kendinizi ilk önce bu aşamada keşfetmeniz gerekir, iki farklı egzersiz türünü de deneyimleyip karar vermek doğru bir yaklaşımdır. Vaktiniz ve isteğiniz varsa, farklı ve tamamlayıcı olan iki egzersizi, yoga ve pilatesi aynı anda hayatlarınızın bir parçası haline getirebilirsiniz.

Pilates ve Yoga Arasındaki Farklar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Pilates; vücut için daha iyiyi hedefler, yoga ise kökenleri çok eskilere dayanan bir öğretidir ve bir egzersizden daha fazlası olarak, evrenle bir bütün olmayı hedefler.

Pilates, Fitness’ın alt dalıdır. Fitness daha geniş bir perspektiftir; kilo alma, kilo verme, form koruma, vücut geliştirme gibi pek çok çeşitli alternatifi vardır.

Pilates, nefes teknikleri, hareket koordinasyonunu temel alan bir öğretidir. Yogada bulunan nefes tekniklerinin, pilates hareketleri ile harmanlanmasıdır.

Özellikle karın bölgesi için zayıflama, sıkılaşma sağlayan pilates, bununla beraber vücudun üzerine çalışılan bölgesinde kilo kaybı ve sıkılaşma sağlar.

Pilates, duruş bozukluklarını düzelterek olabileceğiniz en uzun boyda olmanızı sağlar.

Yoga ile zayıflamak mümkündür, bunun yanında düzenli beslenme önemli bir etkendir.

Yoga kas liflerini uzatır ve yeniden hizalanma sağlar, bazı pozlar gücü arttırır ve kas oluşumunu sağlar.

Konuyla Alakalı Diğer Yazılarımız