Sayfa-Resim
Fitbakim

Travocort krem cilt hastalıklarını tedavi etmeye yarayan bir kremdir. Genellikle mantar ve çeşitli enfeksiyonların tedavisi için kullanılır.  Travocort krem ellerde, kollarda, ayaklarda, yüzde vs. vücudun hasarlı olan yeri neresi ise oraya sürülerek kullanılır. Herhangi bir bölge sınırlaması bulunmamaktadır. Bu kremin kadın veya erkek kullanımı da fark etmez. Her cinsiyet rahatlıkla kullanabilir.

 

Travocort kremi genellikle sporcular da kullanır. Sporcuların ayaklarında, ellerinde, bileklerinde, tırnaklarında oluşan mantarların tedavisinde kullanılabilen medikal bir kremdir. Doktor tavsiyesi ile kullanımında yarar vardır. Travocort krem sadece görünen yüzeylerde değil, kadın ve erkek için üreme organlarında oluşan hasarları onarmak için de kullanılabilir. Genellikle cinsiyet belirleyen organlarda ince yapılı bir deri bulunur ve mantar tarzında mikroplar oraya yerleşir.

Travocort Krem Nedir? İçeriğinde Neler Bulunur?

Travocort kremin dermatolojik sorunlar karşısında kullanılan bir ilaç olduğunu söyledik. Peki bu ilacın içerisinde hangi maddeler bulunmaktadır? Travocort kremin ana etken maddesi izokonazol nitrat ve diflukortolon valerattır. Kremin içerisindeki yardımcı madde ise yüksek oranda setostearil alkoldür.

 

Travocort krem beyaz ve açık sarı arası renkte, opak bir kremdir. Bir tüp içerisinde satılır ve 10 mg’dır. Travocort krem şiddetli iltihap ve egzama hastalıklarında tedavi amacıyla kullanılır. Mantar enfeksiyonunda da başlangıç düzeyinde ve ara tedavisi için kullanılır. Travocort kremin farmakoterapötik grubu; imidazol ve triazol türevleridir.

 

Mantar hastalıklarını tedavi eden kimyasal madde izokonazol nitrattır. Bu krem antimikrobikrobiyal özellik gösterir. Kaşıntı, yanma, veya ağrı gibi şikayetleri hafifletir.

Travocort Kremi Hangi Durumlarda Dikkatli Kullanmalısınız?

 • Yüze sürülecekse kesinlikle göz çevresine dikkatli sürülmeli ve göze direk temas etmemelidir.
 • Bakteri enfeksiyonu ile devam eden bir deri hastalığı varsa ek olarak başka tedaviler de gerekebilir.
 • Daha önceden glokom (göz tansiyonu) öyküsü olmuşsa doktora bilgi verilmeli.
 • Çocuklarda yan etki riski daha yüksektir bu sebeple doktor gözetiminde kullanılmalıdır.
 • Yüze, koltuk altlarına ve kasık bölgesine sürülecekse dikkatli olmakta fayda vardır. Yan etkiler bu bölgede de yoğun olarak çıkabilir.
 • Mikonazol, ekonazol, tiokonazol içeren ilaçlar kullanıyorsanız, doktorunuz bu konuda bilgi sahibi olmalıdır.
 • Tedavi edilecek enfeksiyon ellerde ve ayaklarda parmak arasında bulunuyorsa bu bölgelere kremi direk uygulamak yerine, bir gazlı beze uygulanarak yerleştirilmesi daha doğru olur.

Travocort Krem Nasıl Sürülür, Kullanılır?

Travocort kremi sadece hasarlı bölgeye uygulayın. Kremi sürmeden önce ellerinizi ve süreceğiniz bölgeyi streril edin, bol su ile yıkayın. Daha sonra tüpten bir miktar sıkın ve elinizle hafifçe yaydırın. Travocort kremi yalnızca doktorunuz önerdiği şekilde ve sıklıkta uygulayın. Kremi günde en fazla 2 doz uygulamalısınız. Ve her hâlükârda kremi en fazla 2 hafta kullanın daha sonra bırakın.

 

Travocort yüzde bir bölgeye uygulanacaksa göze temas etmemelidir. Travocort uzun süreli uygulanacaksa yan etkilerin riski daha da artar bu sebeple fazla miktarda uygulamayın.

Travocort Krem Yan Etkileri Nelerdir?

Travocort krem, içeriğindeki bir takım kimyasal maddeler deri reaksiyonlarına sebep olabilir. Travocort genital bölgelere uygulanırsa yardımcı maddeler sıvı parafin ve yumuşak parafin kondom ve diyaframlar gibi önleyici yöntemlerde kullanılan lateks ürünlerin etkinliklerini düşüren hasara neden olabilir.

 

Uzun süre yüksek doz veya geniş bir alana uygulanması, kapalı pansuman veya göz çevresindeki deriye uygulanması sonucu göz tansiyonu oluşabilir. Bakteriler sebebiyle oluşmuş dermatolojik hastalıklarda ek bir tedavi yöntemi gerekebilir.

Trovocort Krem Hamilelik Döneminde Kullanılır mı? Emzirme Döneminde Kullanılır mı?

Her iki durumda da öncelikle belirtelim ki kullanıma başlamadan mutlaka eczacınıza veya doktorunuza danışın.

 

Eğer ilacı kullanacağınız sırada hamile iseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu durumu doktorunuza söyleyin. Çünkü hamilelik döneminin ilk üç ayında (birinci trimester) kortikosteroid içeren ve haricen uygulanan preperatların kullanılması sakıncalıdır. Özellikle vücudunuzda dar alanlara uygulayın ve uzun süreli kullanmayın.

 

Travocortun hamilelik kategorisi C’dir. Bu durum hakkında yeterli çalışma ve deneysel rapor yok anlamına gelmektedir. Çok elzem durumlar haricinde bu kremi hamileyken kullanmayın. Emzirme döneminde ise dikkat edilmesi gereken konu kremin göğüs ucuna uygulanmaması gerektiğidir. Emzirdiğinizi muhakkak doktorunuza bildirin. Doktor ilacı reçete ederken bu durumu dikkate alacak ve size gerekli uyarıları yapacaktır.

Travocort Kremin Muadili (Alternatifi) Nedir?

Travocort kreminin pek çok muadili(Alternatifi) bulunmaktadır. Yani bu kremle eş değer etkiler taşıyan diğer ilaçlardan herhangi birisini kullanabilirsiniz. Ancak her durumda doktorunuza başvurmayı unutmayın. Travocort cilt hastalıklarını tedavi eden bir kremdir bu sebeple pek çok alternatifi bulunmaktadır. Bu alternatif muadil ilaçlar;

 • ALBACORT
 • DERMO-REST
 • FUGGY
 • FUGISID
 • FUNGOID
 • FUNOCORD
 • IZOCORT
 • IZOSOL
 • IZOVEF
 • MANTAZOL
 • OLY PLUS
 • TEVORAL
 • TINAGEN
 • TIOZONE
 • TRACOVOL
 • TRAVAZOL
 • TRODERM
 • TROKAR

Travocort Krem 2021 Fiyat Nedir?

Travocort krem deri hastalıklarında sıklıkla reçete edilen ve kullanılan bir ilaçtır. Halk arasında genelde yaygın olarak bilinir.

 

Travocort 2021 yılı için ortalama olarak 29,85 TL’den satılır. En düşük 25,54 TL, En yüksek ise 30,62 Tl’dir. Fiyatı biraz yüksek olan bu krem normal reçete ile satılır.

Sonuç Olarak

Cilt ve deri (dermatoloji) hastalıkları çok yaygın olarak görülmektedir. Hastalıkların yaygın görülmesinin bir sebebi de bulaşıcı özellik gösterenlerin günlük hayatta çok kolay bulaşmasıdır. Dokunduğumuz her yerden bakteri kaynaklı olarak dermatolojik rahatsızlıklara yakalanabiliriz. Bu rahatsızlıklar için bir sürü krem çeşidi vardır. Travocort da bunlardan bir tanesidir. Özellikle mantar oluşumu gösteren hastalıkların tedavisinde kullanılır ve cildi kısa sürede iyileştirir.

 

Umuyoruz bu yazımız sizler için faydalı olmuştur. Siz Travocort hakkında yeni bilgiler edinirken biz yazıyı burada sonlandırıyoruz. Başka tanıtımlarda görüşmek dileği ile. Sağlıklı günler diliyoruz.

Travocort Krem Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bu krem derinin üst yüzeyinde oluşan mantar enfeksiyonlarının başlangıcında veya orta seviyesinde tedavi amaçlı olarak kullanılabilir. Vücutta mantar oluşumu dış faktörlerden geldiği gibi, kişi kendi kendine de üretebilir.

Araç ve makine kullanımına bilinen bir etkisi yoktur. Bu krem deri hastalıklarını tedavi eder ve merkezi sinir sistemini etkilemez. Bu sebeple sersemlik hissi yaratmaz ve kaza riskine sebebiyet vermez.

Travocort kremin yiyecek ve içecek tüketimi ile herhangi bir bağı yoktur. Endişe duymadan bir şeyler atıştırırken veya içerken kremi uygulayabilirsiniz. Herhangi bir saat dilimi beklemenize gerek yoktur.

Bu kremin raflarda bozulmadan ve cilde rahatsızlık verecek hale gelmeden bekleme süresi 36 aydır. 36 ay dolduktan sonra kremi kullanmayınız.

Bu ilacın ruhsatlı üretim hakkına sahip firması LEO Pharma A/S Danimarka lisansı ile Abdi İbrahim İlaç San. Ve Tic. A.Ş.’dir.

Bu kremi 25 derecenin altındaki sıcaklık değerlerinde muhafaza ediniz. Krem çocukların ulaşamayacağı yerlerde durmalıdır. Kremi buzdolabında bekletebilirsiniz, soğuktan herhangi bir hasar almaz.

Konuyla Alakalı Diğer Yazılarımız