Supplement Nedir? Ne İşe Yarar? En İyisi Hangisidir?
Fitbakim

Supplement Nedir? Ne İşe Yarar? En İyisi Hangisidir?

Supplement kelimesi var olan tüm gıda takviyelerini kapsar. Vücudun üretemediği ya da vücutta eksik bulunan maddeleri tamamlamak için ortaya çıkmıştır. Birçok farklı yapıda ve çeşitte bulunabilir.

 

Supplementler ihtiyaç doğrultusunda farklı amaçlar için kullanılabilir. Ancak supplementler kullanılırken iyice araştırma yapmak gerekir. Vücudun neye ihtiyaç duyduğu doğru bir şekilde belirlenmelidir. Bu araştırmalar doğrultusunda sizin için uygun supplement bulunur ve faydalı olabilir.

 

Supplementler ilaçlarla karıştırılmamalıdır. Hiçbir supplement ilaç görevi görmez. Protein tozları, amino asitler, vitaminler, mineraller, esansiyel yağ asitleri, probiyotikler supplementlere örnek gösterilebilirler.

Supplement Nedir?

Supplement, gıda takviyesi anlamına gelir. Supplementler kişinin uyguladığı beslenme düzenine uygun şekilde ve miktarda alınır. Supplementler kişinin uyguladığı bir diyet veya bir spor rutini varsa buna uygun ölçüde kullanılır.

 

Supplementler bitkisel veya hayvansal kökenli olabilir. Vücuda alınmak istenilen içeriğe göre direkt gıdanın kaynağından veya sentetik olarak elde edilirler.

 

Supplementler vücuda ağız yoluyla alınır. Supplemenetler kapsül, hap, tablet veya sıvı formda olabilirler.

Supplement Neden Önemlidir?

Supplementler vücuttaki eksiklikleri tamamlamak için ortaya çıkmışlardır. İnsanlar ek takviyeler sayesinde düşük kan değerlerinden kurtulur. Uygun aralıkta olmayan kan değerlerinin yaratacağı hastalıklardan kaçınmaya yardımcı olur. Eğer bir kişi eksik kan değerleri yüzünden bir hastalığa yakalanmışsa bu durum içerisinden çıkabilir.

 

Supplementler sayesinde vücuttaki eksiklikler tamamlanır. Ağır fiziksel antrenmanlar sonrasında oraya çıkan mineral, vitamin eksikliği supplementler sayesinde kapatılır.

Supplementler Zararlı Mıdır?

Supplementler oldukça faydalıdırlar çünkü vücuttaki eksik değerleri iyileştirirler. Ancak supplementlerin bu amaca hizmet edebilmeleri için vücutta hangi değerlerin eksik olduğu doğru tespit edilmelidir. Bu konudaki araştırmalar detaylı bir şekilde yapılmalıdır.

 

Eğer bir kişi supplement kullanmak istiyorsa mutlaka bir doktora danışmalıdır. Eğer supplement bir diyetin verimliliğini arttırmak için yapılıyorsa diyetisyen kontrolünde kullanılmalıdır.

 

Supplementlerin ilaç niteliğinde olmadığını yazının ilk kısımlarında belirtmiştik. Ancak doz, her yerde olduğu gibi burada da oldukça önemli bir yere sahiptir. Supplement kullanan kişilerin bir doktora veya diyetisyene başvurmasındaki bir diğer gereklilik de bu noktadadır: Supplementlerin faydalı olabilmeleri için doz doğru ayarlanmalıdır. Aynı şekilde supplementin kullanılma sıklığına da bir sağlık uzmannnı doktorlar karar vermelidir.

Fitness Beslenmesinde Supplementin Yeri Nedir?

Fitness sporuyla ilgilenen kişiler ağır fiziksel egzersizler yaptıkları için fiziksel aktivitesi günlüğe yakın kişilere göre daha fazla gıda takviyesine ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple fitness sporuyla ilgilenen çoğu kişi supplement kullanır. En çok tercih edilen supplement çeşidi ise protein tozudur.

 

Fitnessla ilgilenen kişilerin yakından bildiği üzere müsabakalar öncesinde performans arttırıcı kimyasal madde almak “doping” olarak adlandırılır ve illegaldir. Performansın yapay bir şekilde arttırılması bu sebeple kural dışı sayılır.

En İyi Supplement Çeşitleri Nelerdir?

Supplementler vücudun eksikliklerini gidermek, kilo alıp vermek için kullanılır. Fitness ile ilgilenen kişilerce de sıkça tercih edilen bu takviyeler kısa sürede kaslanıp atletik performansı arttırmakta etkilidir.

  • Protein tozu: Protein tozu sporcular arasında en sık kullanılan supplement çeşididir. Bunun sebebi ise proteinin vücudun yapıtaşlarından biri olmasıdır. Proteinler özellikle kasların yapısına katılır ve spor sırasında yırtılan kasların onarımda kullanılır.
  • Karbonhidrat: Vücudun en çok tercih edilen enerji kaynaklarından biri karbonhidratlardır. Karbonhidratlar basit şekerdir. Vücuttaki enerji yeterli olmazsa vücut düzgün bir biçimde çalışamayacağı için yeterli karbonhidrat alındığından emin olunmalıdır.
  • Amino asit: Amino asitler proteinleri oluşturan birimlerdir. Dolayısıyla protein kısmında bahsettiğimiz önem burada da geçerlidir. Dışardan alınan amino asitler protein sentezini arttırır. En sık tercih edilen supplementlerden biri bu sebeple amino asitlerdir.
  • BCAA: BCAA’nın açılımı Branced Chain Amino Acids’tir. Bu ‘dallanmış amino asit zinciri’ anlamına gelir. BBCA supplementi insan vücudunun üretmediği, mutlaka dışardan alması gereken amino asitleri içerir.
  • Creatine (Kreatin): Kreatin vücutta doğal bir şekilde üretilir ve kaslarda depo edilir. Kreatin ATP üretimi sırasında devreye girer. Ani enerji ihtiyaçları olduğunda kullanılır. Örneğin kişi birden koşmaya başladığında gerekli enerji kreatinden sağlanır. Sporcuların günde 5-6 gram kreatin almaları gerekir.  

Özetleyecek Olursak

Bu yazının tamamından da anlayabileceğimiz gibi supplementler doğru dozlarda kullanıldığında birçok olumlu etkiye sahiptirler. Fitness sporuyla ilgilenen kişiler için, kan değerlerini sağlıklı olan aralığa getirmek isteyen kişiler için, kilo almak ya da vermek isteyen kişiler için uygundur.

 

Önemli olan bir nokta unutulmamalıdır: Mutlaka bir doktor veya diyetisyene başvurmak. Kişiler kendi yaşları ve cinsiyetlerine uygun dozlarda supplement kullanmalıdır. Hangi supplement çeşidinin size uygun olduğunu öğrenmek için de bir sağlık profesyoneline başvurmalısınız.

Supplement Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Supplement ek gıda anlamına gelir. Vücuttaki her türlü eksikliklerin giderilmesine yardımcı olur. Kan değerlerinin uygun hale getirilmesini sağlar yapılan diyet ve sporlardan alınan verimi arttırır. Supplemenet, kullanan kişinin sağlığını olumu yönde etkiler.

Supplementler çok fazla çeşide sahip oldukları ve çok fazla amaç doğrultusunda kullanıldıkları için genel bir cevap vermek mümkün değil. Kapsayıcı bir cevabı olmamakla beraber her supplementin farklı bir zaman aralığı vardır.

Antrenman için alınan supplementler, sağlık takviyesi olarak alınan supplementler birbirlerinden farklı zamanlarda kullanılırlar. Bu noktada en doğru bilgiyi bir sağlık profesyonelinden alabilirsiniz.

Kas geliştirmek için birçok supplementten faydalanmak mümkün. Vitamin, protein tozu, kreatin kullanılabilir. En çok tercih edilen vitaminlerin listesi ise aşağıdaki gibidir.

  • D vitamini
  • B-12 vitamini
  • Omega 3
  • B-6 vitamini
  • C vitamini

Supplementler kapsül, tablet, hap, toz, sıvı şekillerde olabilirler. Supplementler ağız yoluyla vücuda alınırlar. Dozu ve kullanma aralığı için ise sağlık profesyonellerine danışılması gerekir.

Konuyla Alakalı Diğer Yazılarımız