Sezaryen Doğum
Fitbakim

Sezaryen, bebeğin doğumunu sağlayan cerrahi bir işlemdir. Ameliyat,  hastanede jinekolog veya doğum uzmanı tarafından gerçekleştirilir. Sezaryen, planlanmış veya hamilelik ya da doğum sırasında gelişen çeşitli riskler öngörülerek acil olarak yapılır. 

Sezaryen Nasıl Yapılır?

Bu ameliyat, karın duvarının (laparatomi ) ve uterusun ( histerotomi ) kesilmesinden sonra yenidoğanın karın yoluyla alınmasını (çıkarılmasını) içeren cerrahi bir prosedürdür.

 

Normal doğumun imkansız olduğu veya çeşitli riskler taşıdığı durumlarda yapılır. Anne anestezi altındayken cerrah bebeği rahimden çıkarmak için rahmin karın ve ön duvarını keser. Bundan sonra bebeğin göbek bağını keserek bebeği neonatoloğa emanet eder. Son olarak, plasentayı çıkarır ve kesik duvarların farklı katmanlarını dış cilde kadar diker.

 

Operasyon sırasında, kanamanın dikkatli bir şekilde kontrol edilmesiyle anne ve çocuğun durumu sürekli olarak takip edilir.

Sezaryen Doğum Türleri Nelerdir?

sezaryen planlı olarak veya doğum sırasında anne ve/veya bebek için sıkıntılı bir durum olduğunda acil olarak yapılır.

 • Planlı sezaryen : Planlı sezaryen, anormal fetal prezentasyon, annenin daha önce sezaryen olduğu durumlarda ya da günümüzde tamamen isteğe bağlı olarak yapılır.  Ameliyat, genellikle 38. ve 39. haftalar arasında gerçekleştirilir.
 • Doğum sırasında acil sezaryen : Doktor, doğum sürecinin her hangi biir anında sezaryene karar verilebilir. En sık görülen nedenler, fetüsün anormal kalp ritimleri veya serviksin genişlemesinin durmasıdır.

Sezaryen Sırasında Annenin Yaşadıkları

 • Elbette sezaryen sırasında anne anesteziden dolayı büyük bir acı çekmez. En fazla, gebe anesteziyi enjekte ederken rahatsızlık hisseder. Ayrıca anne, bebeği karnından çıkarırken cerrahın yaptığı manevraları fark edebilir.
 • Annenin ağrılı algıları, spinal anestezi ile ağır ve hareket etmesi zor olan bacaklarla ilgili olabilir. Epidural anestezide de anne bacaklarında uyuşukluk hisseder.
 • Ameliyattan birkaç saat sonra anestezinin etkisi geçer ve annenin hareket kabiliyeti normale döner.
 • Doğum sonrası hastanede yatış sırasında yara izi, idrar ve bağırsak fonksiyonları ile iştah ve hidrasyon izlenir.

Sezaryen Doğum Sonrasın'da Ne Oluyor?

Ameliyattan sonra anne normal doğumda olduğu gibi 2 saat müşahede altında tutulur. Bu arada bebek, yenidoğanı değerlendiren ve ona ilk tedaviyi veren neonatoloğa emanet edilir.  

 

Gözetim süresinden sonra lohusa odasına geri götürülür ve burada taburcu olana kadar kontrol altında kalması gerekir.

Nekahat Dönemi

 • Normal doğumla karşılaştırıldığında, sezaryen doğum sonrası daha fazla ağrılıdır. Ayrıca, daha uzun hastanede kalış ve iyileşme süresi gerektirir. Rahim enfeksiyonu veya yara izi gibi komplikasyonların olmadığı durumlarda bile sezaryen ile annenin hastaneye yatışı ve iyileşmesi daha uzun sürer.
 • Sezaryeni takip eden saatlerde anestezinin etkisi geçtikten sonra annenin ağrısı artar ve hemşire genellikle bir doz ağrı kesici yapar. Bebeğin sağlığı iyiyse, hemşire onu annenin odasına götürür. 
 • Ameliyat gününün akşamı lohusa sıvı içebilir ve ertesi sabah kahvaltı yapabilir. 
 • Anne ve çocuk sezaryenden 2 veya 3 gün sonra hastaneden ayrılırlar . Eve dönmeden önce anne, kendisi ve bebeği için emzirme ve aşılarla ilgili sağlık tavsiyeleri alır.

Sezaryen Doğum ve Kabızlık

Sezaryen doğum'dan sonra, ameliyat, anestezi ve ilaçlar nedeniyle neredeyse her zaman bağırsak geçişi yavaşlar. Kabızlıkla mücadele etmek için çözüm, bağırsak geçişini uyardığı için yürümektir. Ek olarak, lif açısından zengin bir beslenme tercih edilmelidir. Bunlar, bu can sıkıcı sorunu çözmezse, bir müshil seçimi konusunda tavsiye için jinekoloğunuzdan veya doğum uzmanınızdan yardım isteyebilirsiniz.

Eve Dönüş

Hastanede hemşireler her gün yaraya pansuman yapar. Eve döndüğünüzde, tavsiye edilen şudur: 

 • 3 hafta banyo yapmayın
 • yara izi seviyesinde sürtünmeyi önlemek için fermuarlı pantolon veya etek giymeyin
 • İyileştikten sonra yara izini yumuşatmak ve yapışmaları önlemek için nemlendirici bir krem ile masaj yapın.

Evde, yeni annenin aşırıya kaçması şartıyla her işini yapabilir ve bebeğe de bakabilir.

Sonuç Olarak :

Sağlıklı ve güvenli bir şekilde doğumun gerçekleşmesi için, normal doğum tecih etseniz de her zaman acil sezaryen olma ihtimaliniz olabilir. Hem planlı hem de acil sezaryanı olan milyonlarca anne var. Size ve bebeğinize en iyi ve en güvenli yolu gösterecek sağlık personelinin beceri, deneyim ve yetkinliğine güvenin. Sakin olun ve her şeyden önce normal doğumla da  sezaryanla da ANNE olacağınızı unutmayın.   Annelik bir, benzersiz ve harikadır. Sadece vardığınız yollar değişir.

 

Bu yazımız sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık problemleriniz için mutlaka ilgili doktara başvurmalısınız.

Sezeryan Doğum Sonrasında Sıkça Sorulan Sorular

Sezaryen doğumlarında 6 katmanlı dikiş işlemi yapılmaktadır. Bu dikişlerden sadece cilt dikişi görünmektedir, diğer adı gizli dikiş olarak bilinir.

Sezaryen doğum sonrasında ameliyat bölgesinde kesik izinin kalıp kalmaması tamamen kişinin bünyesine bağlıdır. Bazı insanların bünyeleri yara yapmaya meyillidir.

Bu durum sadece sezaryen doğum yaralarında değil her türlü yaralar için geçerlidir. Eğer sezaryen öncesinde bu durumunuzu biliyorsanız, lokal steroid uygulaması ile doğum sonrası izler minimuma indirilebilir.

Ameliyat sırasında kullanılan materyallerin hastada oluşturduğu alerji sebebiyle ameliyat sonrasında iz kalır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer bünyeniz yaralar konusunda hassassa iz kalır.

Bir diğer konu gelişen teknoloji ile artık bu ameliyatlarda kalıcı dikiş uygulanarak sezaryen sonrası izler minimuma indirilmektedir.

Konuyla Alakalı Diğer Yazılarımız