Selülit Nedir? Neden Olur?
Fitbakim

Selülit, birçok kadının korkulu rüyasıdır. Selülit bir cilt problemidir. Cildin alt dokusunda biriken yağların derinin üzerine doğru çıkması ile oluşan pürüzlü yüzeydir. Genelde portakal kabuğuna benzetilir. Kadınların %80-90 ında görülür. Bu erkeklere oranla çok büyük bir sayıdır.

 

Erkeklerde de oluşma ihtimali vardır fakat kadınlarda olduğu kadar yoğun değildir. Estetik kaygısını yoğun olarak yaşayan kadınların selülitle nasıl başa çıkacağı, oluşumunu nasıl engelleyeceği ve selülit hakkında merak ettikleri birçok soruyu biz bu yazımızda cevaplayacağız.

 

Yaz aylarında korkusuzca mayo- bikini giymek istiyorsanız siz de yaşamınızla ilgili birkaç küçük değişiklik yapabilirsiniz. Bu sayede hem görüntünüz daha güzelleşecek hem de kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Öyleyse yazımızın devamına bekliyoruz.

Selülit Neden Olur? Nasıl Oluşur?

Selülit oluşumunda belirlenmiş net ve gerçek bir sebep yoktur. Tıp camiası bu cilt probleminin oluşumunu kesin bir sebebe bağlayamamaktadır. Ancak tahminlere göre yağlı ve sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam, hızlı kilo alıp kilo verme gibi sebeplerden oluştuğu söyleniyor.

 

Aşırı miktarda kola kahve ve alkol tüketiminin selülit oluşmasına büyük etkisi olduğu kabul ediliyor. Bir de işin genetik kısmı var. Bazı kadınlar vücutlarına ve sağlıklarına ne kadar dikkat etseler de bu portakal görünümü sorunundan bir türlü kaçamazlar. Burada da devreye genetik faktörlerin girdiği düşünülüyor. Genetik olarak vücutta beliren bu engebeli görüntüyü alacağınız tedbirlerle ortadan kaldırmak pek mümkün değil gibi gözüküyor.

 

Selülitin nasıl oluştuğuna gelince ise basit olarak vücuda giren fazla yağ deri altında birikir. Zamanla bu biriken yağ dokusu derinin üzerine kendini atar. Bu arada dışarıdan bakıldığında selülit denilen pürüzlü doku oluşur. Selülitin kendi içinde 1.derece, 2.derece ve 3.derece olmak üzere türleri var.

 • 1.derece selülit : Koltukta veya yerde yatarken bacağın arka kısmında görülen hafif dalgalardır.
 • 2. derece selülit : Ayaktayken tüm vücudunuzda görülen minik çukurlu yerlerdir.
 • 3. derece selülit : Ayaktayken veya yatarken vücutta görülen tam çukurlardır.

Selülit Vücudun Hangi Bölgelerinde Oluşur? Hangi Durumlarda Daha Çok Görünür?

Selülit en çok bacak karın ve kalça bölgelerinde görülür. Bacaklarda en yoğun olarak arka kısımda görülür. Bu engebeli doku kişi kilo almaya başladıkça artar. Vücütta biriken yağı saklayamayan deri dış yüzeylerde gözükmeye başlar. Kilosu yüksek hatta obez denilen kişilerin vücutlarında bu görüntüler oluşur. Hatta kollarda bile olduğu vakalar mevcuttur.

 

Selülit özellikle ergenlik çağında vücutta yaşanan hızlı değişimler sonucu meydana gelir. Ergenlerin vücutlarında oluşan hızlı yağlanma ani kilo alıp verme, özellikle kadın bireylerin vücutlarında portakal görünümü oluşmasına neden olur. Bu kilo alıp vermeler ileri yaşlara doğru devam ederse başlangıçta dalgalanma olan bu görüntü ileride çatlak hatta çukur halini alacaktır.

 

Selülit cinsiyetçi bir problemdir. Erkeklerde çok sık görülmezken kadınların %80 90’ında kendini gösterir. Kadınlarda erkeklere oranla daha çok yağ, daha az kas bulunur. Bu sebeple kadın hastalığı olarak da bilinir. Ancak selüliti bir hastalık olarak nitelendirmek doğru olmaz.

Selülitin başlamasında etkili hormon var mı?

Selülitin başlamasında östorojen hormonu etkilidir. Belki kadınlarda çok sık görülmesinin bir sebebi de bu hormondur. Östorojen hormonu kısaca kadınlık hormonudur ve yumurtalıklardan sentezlenir. Östörojen seviyesi yumurtlama zamanında maksimum noktasına ulaşır. Yumurtlama işlemi bittikten sonra azalmaya başlar. Östorojen vücutta düzenli olarak salgılanan bir hormondur.

Selülit İçin Kimler Risk Altındadır?

Selülit için kimler risk altında diye düşündüğümüzde rahatlıkla yetişkin bireyleri söyleyebiliriz. Vücutta yağ dokusunun birikmesi sebebiyle oluştuğu için yaş ilerledikçe depolanan yağ miktarı artacaktır. Ayrıca bazı hastalıkları olan kimselerde selülit oluşumu için risk altındadır. Bu hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Diyabet hastası kişiler kullandıkları ilaçlar sebebiyle portakal kabuğu görünümüne maruz kalabilirler.
 • Aşırı kiloya sahip obez kişilerin vücutlarında diğer insanlara oranla yağ deposu çok fazladır. Depolanan bu yağ dokusu vücudun her bölgesinden dışarı çıkabilir.
 • Egzama rahatsızlığı olan kişilerin de vücutlarında böyle görüntüler olabilir.
 • Karaciğer ve böbrek hastaları çok fazla su tüketimi gerçekleştirmezlerse selülit oluşumundan kurtulamazlar.

Selülit Belirtileri ve Tipleri Nelerdir?

Selülitin en önemli belirtisi dümdüz olan derinin zamanla sertliğini kaybetmesi ve dalgalanmaya başlamasıdır. Cildiniz eskisi kadar diri ve gergin olmadığında cildinizde selülit başlangıçları olabilir. Selülit belirtileri başladığında bir cilt doktoruna başvurup gerekli egzersizleri yapmalısınız ve tabi ki beslenme şeklinizi de sağlıklı hale getirmelisiniz.

 

Selülitin 3 farklı tipi vardır ve seviyesine göre adlandırılırlar. Yazımızın başında bahsetmiştik.

 • 1.derece selülitler hafif selülit olarak da adlandırılır. Gözle görüldüğünde hemen fark edilmeyen hafif sarkma, döküntü şeklindedir.
 • 2.derece yani orta selülitte derinin yüzeyinde kabarcıklar görülmeye başlanır. Ayakta durduğunuz zaman belirgin bir şekilde gözükürler.
 • 3.derece şiddetli selülit ise deride derin çukurların oluşmasıdır. Her pozisyonda kendini hemen belli eder. En ileri halidir. Genellikle kilolu kişilerde ve yaşlılarda 3.derece olarak gözükür.

Selülitin Tedavisini Hangi Doktor Yapmalı?

Selülit bir hastalık değil cilt problemi demiştik. Cilt problemleri ile alakalı şikayetleriniz için bir dermatoloğa gitmenizi tavsiye ederiz. Dermatoloji tıbbın deri hastalıkları ile ilgilenen bilim dalıdır. Dermatologlar cerrahi olmayan işlemleri yapabilirler. Genellikle ilaç tedavisi uygularlar.

 

Tedavi aşamasında operasyonel bir işlem gerekecekse bir plastik cerrahına da başvurabilirsiniz. Plastik ve Rekonstrüktif cerrahi vücudun görünen yüzeylerinde yani ciltte oluşan hasar ve bozuklukları gidermeye çalışan cerrahi bölümdür.

Selülit Nasıl Tedavi Edilir?

Selülit oluşumunu kendi alacağınız birkaç basit yöntem ile engelleyebilirsiniz. Düzenli yürüyüş yapmak, dengeli ve düzenli beslenmek, uyku düzeninizi iyi ayarlamak selülit oluşumunu engellemede size yardımcı olacaktır. Ancak ileri seviyede oluşan selülitler için kendi kendinize yapacağınız bu yöntemlerle yok edemezsiniz.

 

Bunun için bir doktora, sağlık personeline alanında uzman kişilere danışmalısınız. Diyetisyeninizle uygun bir diyet listesi yapabilir, spor eğitmeninizle düzenli bir egzersiz programı yapabilirsiniz. İleri seviyede selülitler için uygulanabilecek güncel tıbbi teknikleri aşağıda sıralayalım.

 • Akupunktur: Selülitli bölgedeki kan akışı arttırılır. Bu sayede biriken yağ dokusu tekrar kan dolaşımına geçer. Akupunktur iğne kullanılarak yapılan bir tedavidir.
 • Ozon terapi: Selülitli bölgeye ozon ve oksijenden oluşan gaz karışımı küçük oranda enjekte edilir. Oksijen bu sayede alt tabakaya ulaşır. Yağ yakımını sağlayarak kan dolaşımını hızlandırır.
 • Lazer tedavisi: Cihaz üzerindeki vakum aparatı yardımıyla pürüzlü dokuyu kendine çeker. Lazer ve infrared ışını dokunun derinlerine ulaşır. Derine ulaşan lazer burada yağları eritir ve cildin düzelmesini sağlar.
 • Lenfatik drenaj uygulaması: Bu işlem yağ dokularına basınç uygulayarak lenf sistemine katılmasını sağlar. Ciltteki bozuk görüntüyü bu sayede azaltır.
 • Mezoterapi: Cilt altına aktif karışımlardan oluşan bir sıvının enjekte edilmesidir. Bu maddeler yağların yakılmasına ve kolajen üretimine sebep olur. Vücutta ölü halde bulunan yağ hücrelerini tekrar canlandırır.
 • LPG: Deri ve deri altına negatif basınç uygulamasıdır. Bu basınç ile anatomik yapıları gevşetir, uzatır ve hatta koparır.
 • Karboksiterapi: Karbondioksit gazının selülitli bölgeye enjekte edilmesiyle cildi düzeltmeyi amaçlayan yöntemdir.
 • Radyofrekans: Vücutta kolajen üretimini arttırır. Bu sayede cilt altındaki yağ dokusunu eritir.
 • Ultrason: Ultrasondan yayılan dalgalar selülitli bölgeye ulaşır ve yağ yakımını sağlayarak tedavi eder.
 • Lipoelektro: Kullanılan iğneler oldukça ince ve uzundur. Elektro dalgaları yağ birikimi olan bölgeye girer ve yağları parçalar.

Basınç tedavisi. Hava basıncı ile lenf ve kan dolaşımı sistemlerini hareket ettirir. Yağ yakımını sağlar.

Selülit Egzersizleri

Doğru hareketleri uygulayarak selülitlerinizden kurtulabilirsiniz. Biz yazımızda size 4 hareket önerisi sunacağız.

 • İp Atlama: Vücudunuzdaki neredeyse tüm kasları çalıştıran ip atlama zıpladıkça bacak kaslarınızı kuvvetlendirecek.
 • Geriye Tekme: Bu hareket basenlerinizi ve kalçalarınızı hareketlendirecek. Bir spor matının üzerine dizlerinizi koyun ve tıpkı bir bebek gibi emekleme şeklini alın. Bir dizinizi yere sabitleyin. Diğer dizinizi geriye doğru açarak ittirin.
 • Squat: Squat en etkili egzersizlerden birisidir. Bulunduğunuz birçok yerde bu kolay hareketi gerçekleştirebilirsiniz. Bu hareket için ayakta durmalısınız. Ayaklarınızı omuz genişliğinde iki yana doğru açın. Bacaklarınızı aşağı doğru kırarak kalçanız dışa gelecek şekilde yere doğru yaklaşın.
 • Köprü: Spor matınızın üzerine uzanın. Ayaklarınız ve elleriniz yere değerken dizlerinizi bükün. Kendinizi olabildiğince yukarı kaldırın ve kalçanızla karnınızı sıkın.

Bu hareketleri düzenli şekilde uygulayarak selülitlerden kurtulabilirsiniz. Kendinize uygun şekilde periyotlar belirleyin ve hareketleri yapmaya başlayın.

Selülit Sporcularda Neden Olmaz?

Spor yapan insanları vücut kasları sürekli hareket eder. Vücutlarında yağ depolanması olmaz. Yapılan spora göre gelişen kaslar değişir ancak genel olarak tüm kaslar kullanılacağı için sporcularda kolay kolay selülit bulunmaz. Sadece genetik faktörlerde bu problem bulunuyorsa sporcuların vücutlarında da çukurlaşmalar olabilir.

Selülitten Korunma Yolları Nelerdir? Selüliti Olanlara Öneriler!

 • Sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturup düzenli olarak uygulayarak mevcut selülitlerinizi azaltabilir veya vücudunuzda hiç yoksa selülit oluşumunu engelleyebilirsiniz.
 • Sigara ve alkol kullanıyorsanız tüketim miktarını azaltmalısınız. Mümkünse tamamen bırakın.
 • Sürekli aynı pozisyonda oturmanın da selülit oluşturacağı düşünülüyor. Sık sık oturma şeklinizde değişiklikler yapın.
 • Giyim tarzınızda da dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Sürekli olarak tayt veya çok dar kot pantolonlar giymek selülit oluşumunu arttırabilir. Ara ara bol giysiler de tercih etmelisiniz.
 • Bol su tüketimi de cildinizin gergin kalmasını sağlar. Günde en az 1,5 – 2 litre su tüketmelisiniz.
 • Stres seviyenizi arttıracak olumsuz durumlardan olabildiğince uzak durun.
 • Mümkün olduğunca paketlenmiş olmayan doğal gıdaları tüketin.
 • Kısa sürede kilo alıp vermeyin. Kilo verirken mutlaka bir uzman kontrolünde ve zamana yayılmış bir takip programı ile zayıflayın.

Sonuç Olarak;

Yaz aylarında daha rahat mayo bikini giyebilmeniz ve sağlığınızı kontrol altında tutabilmeniz için biz bu yazımızda sizleri selülit hakkında bilgilendirmeye çalıştık. Vücudunuzda mevcut olarak varsa neler yapmalı, yoksa oluşmaması için neler yapmanız hakkında önerilerde bulunduk. Çok çeşitli selülit tedavileri hakkında bilgiler verdik. Eğer cerrahi veya medikal bir yöntem arıyorsanız mutlaka gerekli doktora gitmeniz yönünde bilgilendirme yaptık.

 

Yazımızı dikkatle okuduysanız vücudunuzda o gergin ve sıkı görünümü nasıl elde edeceğinizi öğrenmiş oldunuz. Unutmayın televizyon ve sinema dünyasının o parlak yıldızlarının sahip olduğu vücutlara ulaşmak sandığınız kadar imkânsız değil. Gerekli çabayı gösterip, etkili yöntemleri tercih ederek özellikle bacaklarınızda oluşan rahatsız edici görüntüden kurtulabilirsiniz.

Selülit Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Selülit oluşumunda östorojen hormonu etkilidir. Doğum kontrol hapları ise vücudumuza östorojen ve progesteron hormonlarını yüklediği için selülit yapar.

Vücudunda selülit oluşan kişilere selülit tedavisi uygulanır. Tıbbi müdahaleler için 18 yaşın üzerinde olmakta fayda var.

Selülit her yaşta tedavi edilebilir.

Sağlıksız hayat tarzından veya genetik aktarımdan dolayı oluşabilir.

Kendi yapacağınız hareketlerle geçmez ancak cerrahi uygulamalarla tedavi edilebilir.

Çoğu zaman selülit tedavileri ile selülitler yok edilebiliyor.

Bu sorunun cevabı tamamen size bağlı. Selülit oluşumuna sebep olacak şeylerden uzak durursanız kurtulabilirsiniz.

Tedaviyi yaptıranların hemen hemen hepsi can acıtmadığını vücutta hafif bir gerilim hissettirdiğini söylüyor.

AWT kullanılan cihaz ile tıpkı ultrasonda olduğu gibi uygulanacak bölgeye soğuk bir jel sürülerek uygulanır.

Vücudunuzda yara izi bırakmadan tamamen pürüzsüz halde iyileşmesini sağlar.

Tuz, beyaz şeker, paketlenmiş gıdalar, konserve ürünler, asitli içecekler, kafein selülite sebep olan başlıca gıdalardır.

Kahve içerisinde kafein bulunduran bir içecektir. Kontrolsüz kahve tüketimi selülit oluşmasını sağlar.

Konuyla Alakalı Diğer Yazılarımız