Protein Tozu Nedir?
Fitbakim

En fazla tercih edilen Supplement ürünlerinden birisi Protein Tozudur, kas oluşturmaya, dokuyu onarmaya, enzimler ve hormonlar oluşturmaya yardımcı olan temel bir makro besindir. Protein tozu da popüler bir besin takviyesidir.  Gıdalardan yeterince protein alamıyorsanız, protein tozu kullanmak size yardımcı olur. Protein tozu ile ilgili detaylı bilgileri bu yazımızda okuyabilirsiniz.

Protein Tozu İçeriği Tam Olarak Nedir?

Standart bir formülasyon yoktur. Ancak protein tozları genellikle bir veya daha fazla protein türünden yapılmaktadır. Bir gıdadan izole edilir ve kurutulmuş, ince toz haline getirilmiş bir forma konsantre edilir.  Protein tozu, yumurta ve sütten elde edilen peynir altı suyu veya kazein proteini dahil olmak üzere hayvansal  veya çeşitli bitkisel kaynaklardan yapılır. 

Bitkisel proteinlere örnek verecek olursak; 

 • bezelye
 • soya
 • kahverengi pirinç
 • kinoa
 • kabak çekirdeği 
 • kenevir

gibi gıdalardır.

Protein Tozu Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Her zaman doğal gıdaların tüketilmesinden yana olsak da, protein tozunu hızlı bir protein takviyesine ihtiyaç duyduğunuzda, ancak elinizde protein içerikli bir yemek hazırlamak için zamanınız olmadığında kullanabilirsiniz. Ayrıca antrenman sonrası tüketim için de protein tozu pratik bir yöntemdir. Bir blender şişesine biraz protein tozu ve su veya süt ekleyin, çalkalayın. Egzersiz sonrası protein takviyenizi kolayca tüketin. Protein tozunu;

 • Yemek pişirmek için zamanınız olmadığında,
 • Yoğun bir gün için enerjiye ihtiyacınız olduğunda,
 • Kilo almak istediğinizde ek öğün olarak alabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır? Hangi Gıdalara Eklenebilir?

Protein tozu, düşündüğünüzden daha çok yönlüdür. Smoothie'ler ile rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 • Yulaf ezmesi
 • Krep
 • kurabiyeler
 • Enerji topları ve barlarının içerisine  ekleyebilirsiniz. 
 • Protein tozunu ayrıca çorbalara, humusa, ve pizza hamuruna karıştırılabilirsiniz.

 

Yemeğiniz protein açısından biraz hafifse ve tatlınızın protein içeriğini artırmak istiyorsanız, protein tozunu chia pudingine, ev yapımı dondurmaya veya keklere ve fıstık ezmesi kaplarına dahil edebilirsiniz.

Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Genelde sade, tatlandırılmamış, şekersiz protein tozlarını tercih etmenizi öneririz. Bu ürünler, gerekirse kendi tatlandırıcınızı eklemenize ve tozu tamamen doğal baharatlarla tatlandırmanıza olanak tanır. Sade tozları hem tatlı hem de tuzlu yemeklerde kullanılabilirsiniz. Ayrıca, yapay tatlandırıcıların  katkı maddeleri içerdiklerini unutmayın.

 

Satın alacağınız protein tozunun içerik etiketini kontrol edin. "Bezelye proteini izolatı" veya "filizlenmiş kahverengi pirinç proteini" gibi tek bileşenli protein toz markalarını tercih edin. Ek olarak, bazı markalar, protein tozlarına probiyotik ve/veya enzim karışımları ekler. İhtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bu tarz ürünleri tercih edebilirsiniz.

Protein Tozu Sağlıklı mı?

Amaç, yediğiniz her şeye protein eklemek değildir. Aksine, günlük protein ihtiyacınızı karşılamaktır. Protein tozlarının bunu yapmanın sağlıklı bir yolu olup olmadığına gelince, basit içerikli, bitki bazlı bir seçenek kesinlikle sağlığınız için faydalıdır. Özellikle de katkı maddeleri içermeyenler.

 

Tabii ki, günlük olarak doğal, besin açısından zengin gıdalar beslenmenizde ön planda olmalıdır.  Ancak günlük protein hedefinize ulaşmanıza yardımcı olmak için basit ve kullanışlı bir yoldur. Bu ürünler ayrıca et ve süt tüketimini azaltmanıza ve bitki bazlı yemeklerin tadını çıkarmanıza yardımcı olur.

Protein Tozunda Başka Neler Var?

Bazı ürünlerde, performansı arttırmak ve vücudu desteklemek için tasarlanmış ek bileşenler de bulunmaktadır. Bunlar:

Kreatin :

Bu organik bileşik hücreleri güçlendirir. Ağırlık kaldırma gibi yüksek yoğunluklu antrenmanlar sırasında eforu iyileştirdiği gösterilmiştir.

L-Karnitin :

Genellikle “diyet” peynir altı suyu ürünlerine eklenen bir amino asittir. Yağ hücrelerinde, yağ asitlerini harekete geçirir. Enerji sağlamak için kullanılmaktadır.

Enzimler

Enzimler veya probiyotikler, daha iyi sindirim ve besin emilimi için midenizin belirli bileşikleri parçalamasına yardımcı olur.

Sonuç Olarak :

Protein tozları, uygun bir biçimde kullanıldığında kaliteli bir protein kaynağıdır.. Elbette, herkesin protein tozu takviyesine ihtiyacı yoktur. Ancak kuvvet antrenmanı yapıyorsanız veya sadece gıdalarla protein ihtiyacınızı karşılayamıyorsanız bu ürünleri tercih edebilirsiniz.

 

Bu yazımız sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık problemleriniz için mutlaka ilgili doktara başvurmalısınız.

Protein Tozu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Süt ürünlerinden uzak duruyorsanız veya daha çok bitki bazlı beslenmeye çalışıyorsanız , bitkilerden üretilen protein tozları harika bir seçenektir.

Çoğu protein tozu için kullanım miktarı önerileri tipik olarak 30g civarındadır. Araştırmalar, bu miktarın antrenman sırasındaki meydana gelen hasarı onarmak ve yeni kas dokusunun oluşturulduğu süreç olan kas protein sentezini başlatmak için ideal olduğunu gösteriyor. 

Araştırmalar ayrıca yüksek proteinli bir beslenmenin vücut yağ seviyelerini düşürmeye de yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bu nedenle  doğru miktarda protein tozu tüketerek sadece daha güçlü olmakla kalmayacak, aynı zamanda daha fit görüneceksiniz.

Konuyla Alakalı Diğer Yazılarımız