Minamol Plus Nedir? Ne İşe Yarar?
Fitbakim

Ağrı kesiciler birçok insan için hayatın olmazsa olmazlarıdır. Özellikle günlük hayatın getirdiği stres ve sıkıntıdan kaynaklı baş ağrıları toplum içerisinde çok yaygındır. Pek çok kişi bu ağrılardan kurtulmak için ağrı kesicilere başvurmak zorunda kalıyor.

 

Ağrı kesici ilaçların bu kadar yaygın kullanılmasındaki sebep sadece strese dayalı bir hayat değildir. Ağrı kesici ilaçlar bir müddet kullanıldıktan sonra bağımlılık etkisi yapar ve kişi en ufak bir rahatsızlık hissettiğinde bu yola başvurur. Ağrı kesici ilaçlar genellikle film tablet olarak üretilir ancak çözelti halinde sıvı olarak satılanlar da vardır.

 

Bu yazıda süspansiyon şeklinde üretilen Minamol Plus hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır. Minamol Plus ne işe yarar diye düşünenlerin kullanmadan önce göz atmalarında fayda var.

Minamol Plus Nedir?

Minamol Plus çözelti halinde satılan bir çeşit ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Minamol Plus’ın bir şişesi 150 ml’den oluşur. Şişenin rengi amber rengi diye tabir edilir. Minamol Plus parasetamol yoğunlukta bir ilaçtır. Her 5 ml’in içerisinde 250 mg parasetamol mevcuttur.

 

Bu ilaç çok şiddetli olmayan daha çok hafif ve orta şiddetteki ağrılar için kullanılır. Ateş düşürmesi de yine aynı şekilde yüksek ateşi değil, ateş belirtisi gösterilen durumlarda işe yarar. Minamol Plus için kısacası bir önlem ilacıdır denilebilir. Şiddetli ağrılar yaşanmadan önce semptomlar ortaya çıktığı zaman kullanılmalıdır.

Minamol Plus Kullanım Şekli Nasıldır?

Minamol Plus farklı yaş grupları için farklı dozlarda kullanım şekli içerir. Çocuklar arasında bile farklı yaş kategorilerine göre verilecek doz ayrıdır. Ancak ilacın verilme sıklığı değişmez. Her yaş için 6 saat aralıklarla verilmesi uygundur.

 • 6-8 yaş arasındaki çocuklarda 5 ml doz ayarında,
 • 8-10 yaş arasındaki çocuklarda 7,5 ml doz ayarında,
 • 10-12 yaş arasındaki çocuklarda ise 10 ml doz ayarında

Verilmesi uygundur.

 

Bu gruptaki çocuklar için bir gün içerisinde en fazla 8 ölçek Minamol Plus verilebilir. Bu da 40 ml ile sınırlıdır ve toplam parasetamol miktarı 2 gramı aşmamalıdır.

 

12 yaşın üzerindekiler ve yetişkinlere önerilen doz 500 mg - 1 gr arasıdır. Bu da 10 ila 20 ml arasında sınırlanır. 2 veya 4 ölçek kullanılabilir. Günlük alınacak parasetamol miktarı 4 gramı aşmamalıdır.

 

Her 4 saatte bir kullanılması uygundur. Ancak yine de bir doktor kontrolünde kullanılmıyorsa en fazla 3 gün kullanılması önerilir.

 

Minamol Plus sıvı hali tablet yutmada güçlük çekenler için idealdir. Kullanılmadan önce şişe güzelce çalkalanmalıdır. Ardından bir kaşık yardımı ile ağızdan alınır. Minamol Plus koyu kıvamlı bir sıvı ilaçtır, kullanırken sulandırılmaması gerekir.

Minamol Plus Yan Etkileri Nelerdir?

Endüstriyel ilaçlar kişiye özel üretilmezler. Bu sebeple her ilaç her insana iyi gelmez. Bazen faydaları kadar yan etkileri ile zararları bile olabilir. Her ilacın bilgi kağıdında hangi durumlarda yan etki oluşturabileceği yazar. Kullanmadan önce dikkatle okumakta fayda vardır. Biz bu başlık altında Minamol Plus’ın olası yan etkilerini derledik.

 

Minamol Plus alerjik bünyeler için ciddi tehlikeler oluşturacak bir ilaçtır. Alerjik bünyesi olanlarda en fazla görülen yan etkiler;

 • Kaşıntı, egzama, deri döküntüsü
 • Alerjik ödem
 • Boğaz, dil ve yüzde oluşan ödemler

Bu sayılanlar ciddi belirtilerdir. En az bir tanesi bile oluştuysa hemen bir sağlık kuruluşuna gitmek gerekir.

 

Yaygın olmayan ve seyrek görülen yan etkiler;

 • El, yüz ve ayakta dantele benzer kızarıklıklar
 • Böbrek hastalıkları
 • Kan pulcuğu, akyuvar ve kan hücreleri miktarında azalma
 • Nefes darlığına sebep olacak boğazda şişme
 • Astım benzeri belirtiler
 • Karaciğer hastalıkları
 • Bulantı, kusma
 • İshal, karın ağrısı

Minamol Plus 2021 Fiyatı Nedir?

Ülkemizde her yıl enflasyon sebebi ile birçok üründe fiyat farklılığı yaşanıyor. Bu durum ilaç sektörünü de yakından ilgilendiriyor. İlaç fiyatları da yıldan yıla değişiklik gösterebilir.

 

Minamol Plus’ın 2021 yılı fiyatı 13,80 TL’dir.

Minamol Plus Hamilelikte Kullanımı

Hamilelik döneminde kadınlar birçok ilacı kullanamazlar. Bu durumda sağlıklarına daha çok dikkat etmeleri gerekir. Ancak genel olarak parasetamol içeren ilaçları kullanmaları kesinlikle yasaklanmamıştır. Konuyla alakalı tıbbi bir yayın mevcut olmasa da bu tarz ilaçları doktor kontrolünde kullanabilirler.

 

Eğer ilacı kullanırken hamile olduklarını fark ederlerse devam etmeden önce derhal doktorlarına bilgi vermeliler. Bebeği riske atacak her türlü davranıştan kaçınmak gerekiyor.

 

Hamile kadınlar Minamol Plus’ı da bir hekim kontrolünde kullanabilirler. Kesinlikle hekime danışmadan kendi kararları ile kullanmamalılar. Vücutlarında kendilerinin fark etmedikleri alerjik reaksiyonlar bulunuyor olabilir. İlacın içerisindeki maddeler bu alerjik reaksiyonları harekete geçirirse hem anne hem bebek sağlığı için ciddi tehlikeler oluşabilir.

Minamol Plus’ı Aşağıdaki Durumlarda Kullanmayınız

 • Bünyeleri alerjik reaksiyonlara yatkın kişiler kesinlikle bu ilacı kullanmamalıdır.
 • Karaciğer, böbrek gibi iç organ hastalıkları olan kişiler de kesinlikle kullanmamalıdır.

Parasetamol normal şartlarda insan vücudu için zararlı değildir. Ancak yukarıda sayılan durumlar varsa kullanan kişiye çok zarar verebilir. Her insanın vücudu kimyasal maddelere farklı tepkiler verir.

Minamol Plus’ı Aşağıdaki Durumlarda Dikkatli Kullanmalısınız

 • Sarı kantaron içerikli ilaçlar kullanıyorsanız, epilepsi ilaçları ve bazı türlerde antibiyotik kullanıyorsanız, AIDS tedavisinde kullanılan ilaçları kullanıyorsanız dikkatli kullanmalısınız.
 • Doktorunuz bazı şeker türlerine dayanıksız olduğunuzu saptamışsa dikkatli kullanınız.
 • Kalıtsal Gilbert hastalığınız varsa dikkatli kullanınız.
 • Perasetamol içeren başka ilaç kullanıyorsanız, akciğer böbrek karaciğer hastalıklarından herhangi birisi varsa, kansızlık yaşıyorsanız Minamol Plus’ı dikkatli kullanmalısınız.

Birkaç gün sonra farklı belirtiler oluşmuşsa ve ilaç tedavi etmiyorsa derhal kullanımı bırakın ve doktorunuza danışın.

Minamol Plus Yiyecek Ve İçeceklerle Kullanılması

 • Minamol Plus, parasetamol ağırlıklı bir ilaç olduğu için yediğiniz bazı besinlerin bağırsaktan emilimini azaltabilir.
 • Minamol Plus’ı alkol alırken kullanmamalısınız. Vücudunuza ciddi zararlar getirebilir.
 • Minamol Plus’ı alkollü yiyecekler tüketirken de kullanmayınız. Yine aynı etkileri doğurabilir.
 • Alkol karaciğeri etkileyen bir maddedir. Ağrı kesici ile buluştuğunda karaciğer ciddi olarak zorlanır ve kişide kalıcı hasarlar meydana gelebilir.

Sonuç Olarak

Bu yazıda hafif ağrılarla başa çıkarken sizlere yardımcı olacak Minamol Plus’ı tanıdınız. İlaç içeriği ile ilgili olarak detaylıca bilgiler yazıda mevcut. Minamol Plus tıpkı diğer ağrı kesiciler gibi her yaşta aynı şekilde kullanılmaz. Minamol Plus da parasetamol içeren ateş düşürücü özelliği olan bir ağrı kesici ilaç türüdür. Minamol Plus’ın şurup halini yazıya konu edindik.

 

Ancak aynı ilacın 30 tabletten oluşan hap şekli de mevcut. Ağrı kesici ilaçları etkisi zayıf ilaçlar diye hafife almayın. Zaman zaman çok ciddi yan etkiler oluşturabilirler. Mutlaka kullanmadan önce doktorunuza danışın. Ve doktorunuzun size önermediği ağrı kesiciyi asla kullanmayın. Unutmayın sağlık riske atılabilecek bir durum değildir. Sağlıkla kalın.

Minamol Plus Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Evet Minamol Plus ilacını kullanan herkes araç kullanabilir. Bir sakıncası yoktur.

Tüm diğer ilaçlar gibi serin ve çocukların erişemeyeceği güvenli yerlerde saklanmalıdır. Ayrıca gün ışığına maruz bırakılmamalıdır.

Evet 6 yaşından büyük çocuklarda uygun dozda doktor kontrolü eşliğinde verilebilir.

Minamol Plus’ın ruhsat sahibi ve üretici firması Pharmactive İlaç San. Ve Tic. A.Ş.

Minamol Plus’ın üretim yeri Tekirdağ / Çerkezköy’de bulunmaktadır.

Konuyla Alakalı Diğer Yazılarımız