Fucidin Krem Nedir? Ne İşe Yarar?
Fitbakim

Fucidin krem yanık tedavilerinde, yara izlerinde, böcek sokmalarında kullanılan antibiyotikli bir kremdir. Bu kremi diğer tedavi edici kremlerden ayıran şey antibiyotikli olmasıdır. Fucidin krem genellikle ciltteki aktif bakterileri öldürmek için kadınlar tarafından kullanılır. Çünkü sivilce tedavisinde önde gelen krem ilaçlardan birisidir.

 

Fucidin krem içerisinde güçlü etken maddeler barındırır. Ayrıca antibiyotik etkisi de vardır. Bu sebeplerden ötürü fucidin krem kuvvetli bir ilaçtır. Doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaması gerekir. Fucidin krem bakteri ve mantarların sebep olduğu yaralar ve iltihapların tedavisinde de kullanılır. Fucidin krem akne tedavileri için de kullanılan bir kremdir. Özellikle ergen yaş gruplarında sorun haline gelen akne ve cilt problemlerinde kullanılır.

Fucidin Krem Nasıl Kullaılır?     

 • Fucidin krem hasarlı bölgeye tüpten biraz sıkılıp direkt olarak uygulanır. Günde uygulanma sıklığı 2-3 keredir. Fucidin krem en fazla doktorun önereceği süre kadar uygulanır.
 • Kremi sürdükten sonra üzerini bir bez ile kapatabilir veya açık bırakabilirsiniz.
 • Fucidin kremin yaşlılar ve çocuklar üzerinde uygulanması hakkında özel bir teknik yoktur. Her yaş grubunda aynı şekilde uygulanabilir.
 • Böbrek veya karaciğer hastaları için de uygulanacak herhangi bir doz kısıtlaması bulunmamaktadır. Ancak kişi yine de kremi vücuduna uyguladıktan sonra kendini takip etmeli ve olumsuz bir durum karşısında doktora başvurmalıdır.

Fucidin Krem İçeriği Nedir?

Fucidin bir tedavi edici krem türüdür. Antibiyotik özellik gösteren jeldir. Fucidin 20 gramlık alüminyum tüplerde satılır. Fucidin kremin etkin maddesi fusidik asittir. Bu asit mikroorganizmalarla mücadelede anti bakteriyel özellik gösterir ve cildi temizleyerek rahatlatır. Fucidin krem içerisinde bir sürü yardımcı madde vardır.

Bu maddeler;

 • Bütilhidroksianisal
 • Setil alkol
 • Gliserol
 • Sıvı parafin
 • Potasyum sorbat
 • Polisorbat 60
 • Beyaz yumuşak parafin
 • Saf su

Olarak gösterilebilir.

Bir gram fucidin krem içerisinde 20 mg fusidik asit bulunmaktadır.

Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Fucidin krem de diğer tüm ilaçlar gibi kullanan kişilerde bazı alerjik reaksiyonlar oluşturabilir.

Fucidin kullanımında aşağıdaki durumlardan biri veya bir tanesi oluşursa ilacı kullanmayı bırakın ve bir doktora başvurun;

 • Eller, ayaklar, bilekler, yüz veya dudaklar şişerse
 • Ağızda şişme olursa
 • Boğazda yutkunmayı etkileyecek şişlik olursa
 • Nefes almanızı zorlaştıracak şişlik olursa

Bu yan etkiler genelde seyrek görülür fakat ciddi yan etkilerdir. Eğer bedeninizde oluşursa mutlaka ilacı bırakın ve doktora başvurun. Bu yan etkiler vücudunuzun ilaca ciddi olarak alerjisi olduğunun kanıtıdır.

 • Cilt döküntüleri
 • Ciltte yanma, batma hissi
 • İrritasyon
 • Kuruma

Belirtileri fucidinin hafif belirtileridir ve varsa doktorunuza danışın.

Fucidin Kremi Hangi Durumlarda Kullanmamalısınız?

 • İlacın içerisindeki etken maddelere alerji gösterecek duyarlı bir bünyeniz varsa bu kremi kullanmamalısınız.
 • Fucidin kremi direkt olarak açık yaralara uygulamayınız.
 • Fusidik asit ve tuzlarına veya diğer bileşenleri cildiniz reaksiyon gösterirse ilacı kullanmayı derhal durdudun ve bir hekime başvurun.
 • Birtakım duyarlı olmayan (pseudomonas aeruginosa) organizmaların oluşturduğu enfeksiyonlarda kullanılmamalıdır.

Fucidin Kremi Hangi Durumlarda Dikkatli Kullanmalısınız?

Fucidin kremi kullanırken bazı durumlarda dikkatli olmalısınız. Vücudunuz size alarm veriyor olabilir. Olağandışı bir durum ile karşılaştığınızı hissediyorsanız kremi kullanmayı hemen bırakın ve siz en yakın hekime başvurmayı ihmal etmeyin.

 • Göz çevresinde cilt enfeksiyonları görülmüşse dikkatli kullanın. Bu durum gözde irritasyona sebep olabilir.
 • Antibiyotik kullanımı uzun süre devam ettiğinde vücutta bir süre sonra direnç oluşmaya başlar. Ayrıca temas duyarlılığı da oluşur. Bu durumlar antibiyotik içeren bir krem olduğu için fucidin krem kullanımında da geçerlidir.
 • Bu saydığımız durumlar sadece kendiniz için geçerli değildir. Eğer fucidin kremi çocuğunuz kullanıyorsa ve çocuğunuzda da bu belirtiler olduysa kullanıma devam etmek için muhakkak bir hekimle görüşün.
 • Hekimlerin tıbbi tavsiyesi ilaç kullanımı konusunda oldukça önemlidir.

Fucidin Kremin Yiyecek Ve İçeceklerle Bilirkte Kullanımı

Konuyla alakalı kremin prospektüsünde bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak fucidin krem her ne kadar antibiyotikli güçlü bir krem olsa da deri yüzeyine uygulanan ve etki gösteren bir kremdir. Bu sebeple herhangi bir gıda maddesi tüketirken kremi uygulayabilirsiniz. Sindirim sistemini etkileyecek herhangi bir durum söz konusu değildir. Ayrıca başka bir hastalığını varsa bununla alakalı doktor tavsiyesi alabilirsiniz.

Fucidin Krem Hamilelik Ve Emzirme Döneminde Kullanılır mı? Kullanılıyorsa Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Fucidin kremi anne adayı olan hamilelerin ve yeni annelerin emzirme döneminde kullanımı ile ilgili detaylı bilgi bulunmamaktadır. Konuyla alakalı yeterince bilimsel çalışma yapılmamıştır. Bu dönemlerde ilacın getireceği yarar ile annenin veya bebeğin göreceği zarar ilişkisi kıyaslanır ve doktor tarafından buna göre karar verilir. Fucidin krem kesinlikle bu dönemlerde doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

 

İlacı kullanırken hamile kaldığınızı fark ederseniz derhal doktorunuza başvurun. Bu krem emzirme döneminde kullanılırken bebeği emzirmeden önce annenin meme başı iyice temizlenmelidir. Bu krem asla meme ucuna uygulanmamalıdır. Bebeğe gelecek zararlar bu aşamada çok önemlidir. Meme ucundan alacağı acı krem tadı bebeği sütten kesebilir. Bu sebeple genç annelerin bu konuda çok daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

 

Fucidin kremin gebelik kategorisi B’dir. Hayvanlar üzerinde çalışmalar yapılmıştır ancak yeterli değildir. Doğrudan ya da dolaylı zararlı etkileri olduğu belirlenmemiştir. Gebeler kullanacaksa şayet, dikkatli olmalıdır.

Diğer İlaçlarla Kullanımı

Fucidin ile koordinasyonlu kullanılması gereken veya kullanılmaması gereken ilaçlar diye bir uyarı ve öneri listesi yoktur. Eğer kremi kullanırken aynı zamanda reçeteli veya reçetesiz bir ilaç kullanıyorsanız ya da bitkisel bir ürün kullanıyorsanız vücudunuzda olası değişiklikleri takip edin. Eğer sizi rahatsız edecek bir durum söz konusuysa mutlaka bir hekime başvurunuz.

Fucidini Greğinden Fazla Kullandıysanız Veya Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

Fucidin kremi gerekenden fazla kullandıysanız doktorunuza muhakkak başvurunuz. Önceden tahmin edemeyeceğiniz alerjik reaksiyonlar baş gösterebilir.

Fucidin kremi kullanmayı unutsanız, unuttuğunuz dozlar için çift doz uygulamayınız.

Fucidin Krem Sivilcelere İyi Gelir mi?

Fucidin krem sivilce tedavisinde ve cilt tedavilerinde oldukça etkilidir. Eczaneden reçetesiz olarak satın alınabilir ancak yine de kullanımı doktor kontrolünde olmalıdır. Fucidin krem anti bakteriyel özellik gösterdiği için sivilcelerle mücadele ederken aynı zamanda cildi temizler ve ferahlatır. Ancak çok fazla ve sürekli olarak da kullanılmamalıdır. Çünkü bu krem antibiyotik etkisi gösterir. Aşırı kullanımı cildi bozar ve tahriş eder.

Fucidin Krem 2021 Fiyatı Nedir?

Fucidin krem birçok eczaneden temin edilebilen bir antibiyotikli kremdir. Fucidin krem 2021 yılı içerisinde 40 ml tüpü 19,33 TL olarak satılmaktadır. 

Sonuç Olarak

Bu yazımızda genel olarak tedavi edici özellik gösteren fucidin kremi ele aldık. Fucidin krem cilt rahatsızlıkları esnasından cildi besleyerek tedavi eder. Bu sebeple cilt sorunları yaşanırken sıklıkla fucidin krem tercih edilmektedir. Ancak her ilaçta olduğu gibi bu krem de doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Eczanelerden reçetesiz olarak satın alınabilmesi mümkün olduğu için yanlış kullanım durumu söz konusu olabilir. Bu sebeple reçetesiz bile alındıysa muhakkak ya eczacıya ya da doktora danışılmalıdır.

Fucidin Krem Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Fucidin krem; egzama, impetigo, vajinal pamukçuk, cilt lekeleri ve sivilceler için kullanılabilir. Bu saydığımız durumların hepsinin tedavisinde ilaç son derece etkilidir. Antibiyotik ve anti bakteriyel özellik gösterir.

Fucidin kremi 25 derecenin altındaki sıcaklık değerlerinde muhafaza ediniz. Fucidin kremin raf ömrü 36 aydır. Ayrıca bu kremi çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza ediniz.

Bu kremin ruhsat sahibi olan firma LEO Pharma A/S Danimarka Lisansı ile Abdi İbrahim İlaç San. Ve Tic. A.Ş.’dir. ilacın üretim yeri ise İstanbul Sarıyer’dedir.

Fucidin krem kullanılırken araç kullanılır mı veya fabrikalarda çalışanlar için sanayi makinesi kullanılır mı diyecek olursanız, bu kremin araç ve makine kullanımı konusunda hiçbir yan etkisi yoktur. Krem cilt tedavilerinde güçlü ve etkili bir kremdir ancak beyinde kişinin hareket ve kontrol mekanizmasını etkileyecek dokunuşlara sebep olmaz. Fucidin krem bölgesel uygulanır ve etkisi uygulandığı bölge ile sınırlıdır.

Konuyla Alakalı Diğer Yazılarımız