Doğum Sonrası Hızlı Kilo Verme Yöntemleri Nelerdir?
Fitbakim

Doğum Sonrası Hızlı Kilo Verme Yöntemleri Nelerdir?

Doğum sonrası hiçbir kadının ilk düşüneceği şey kiloları olmamalıdır. Bu dönemde oldukça hassas olan kadınlar öncelikle bebeklerinin ve kendilerinin sağlığına odaklanmalıdırlar. Ancak bu süreçte kendini zorlamadan sağlıklı beslenerek de kilo vermek mümkündür. Emzirme ile doğum sonrası süreçte annenin iyileşme hızı artar ayrıca emzirirken harcanan kalori kilo vermeye destekçidir.

Doğum Sonrası Sizi Neler Bekliyor?

Doğum sonrası birçok anne birden eski haline döneceğini umut ediyor. Ancak bu zorlu bir süreç. Lohusalık sürecinde, enfeksiyonlar, kanamalar, idrar sorunları, hemoroit gibi birçok sağlık sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Emzirme dönemi “sütüm yetiyor mu?” sorusu annelerin en büyük sorunudur.

 

Doğumdan itibaren kendi bakımının yanı sıra bebeğinin ve evinin bakımı anneyi oldukça yorar, vücut direnci zayıflar. Bunun üstesinden gelmek için beslenmesine dikkat etmelidir. Bu en zor zamanlarda sıkı bir diyete girmek doğru olmayacaktır.

Emzirirken Kilo Vermek Doğru mudur?

Bu süreçte bir uzman yardımı ile diyet yapmak en doğru seçim olacaktır. Diyet uzmanına gitmeden önce süt saatlerini, beslenme düzenini, yediği besinleri kaydetmesi çok önemlidir. Çünkü süt beslenme ile ilişkilidir. Doğum sonrası ilk 4 ayda aylık 1 kilo zayıflamak normaldir. Anne çok kiloluysa ayda 2 kilo kayıp da normal gözlenebilir.

 

Ancak ayda 2 kg’ın üzerinde verilen kilo emziren bir anne için sakıncalı olabilir. Doktor izni ile hafif yürüyüşler, egzersizler kilo vermeyi kolaylaştırır. Sağlıklı beslenmek bu süreçte çok önemlidir. Glütenden uzak durulup bol protein, karbonhidrat, sebze ve meyve ile beslenilirse hem sütün besin değeri artacak hem de anne zararlı gıdalar ile vücudunda yağ biriktirmeyecektir.

 

Hormonlar süt üretme esnasında vücudu yoğun çalıştırdığı için bu süreçte sağlıklı beslenmek bile tek başına kilo kaybına neden olacaktır.

Annenin Beslenmesinin Anne Sütüne Etkisi Nedir?

Bebeğinizin ilk aşısı sayılan süt, kolostrum’dur. Doğum sonrasındaki birkaç günde salgılanır. Bebeklerin ihtiyacı olan tüm besin ögelerini karşılar. Bu nedenle doğumdan sonraki ilk yarım saat hemen bebeğinizi emzirmeye başlamalısınız.

 

Hamilelik sonrası emzirme döneminde, düzenli, yeterli, ve dengeli öğünler ile çeşitli beslenerek, bebeğinizin hem bedensel hem de zihinsel gelişimine destek olabilirsiniz. Aksi takdirde, kendinizi halsiz hissedebilir, bazı vitamin-mineral eksiklikleri ile karşılaşabilirsiniz. Hatta sütünüzde azalma yaşayabilirsiniz.     

 

Bebeğinize kaliteli süt vermek için mükemmel bir beslenme düzeni takip etmek zorunda değilsiniz. Araştırmalar annenin kaliteli beslenme düzeninin, sütüne çok az etkisi olduğunu gösteriyor. Doğa oldukça hoşgörülüdür, annelerin sütü yoklukta veya kıtlıkta bile bebeğini koruyacak şekilde tasarlanmıştır. Yetersiz bir beslenme düzeni, emzirilen bebekten ziyade, anneyi etkiler.

 

Bir emzirme araştırmacısı ve antropolojist olan Ph.D. Katherine A. Dettwyler’ye göre; beslenme düzeni neredeyse tamamen pirinç , çok az miktarda sebze ve nadiren etten oluşan kadınlar bile bol miktarda “kaliteli” süt üretirler.

 

Anneler için sağlıklı bir beslenme alışkanlığı önerilir mi? Kesinlikle! Eğer sağlıklı beslenirseniz daha sağlıklı olur ve kendinizi daha iyi hissedersiniz. En iyisi bütün yemek çeşitlerinden, doğada en doğal bulunduğu şekilde yemektir. Fakat, bu kaliteli süt üretmek ya da süt miktarını korumak için gerekli değildir.

 

Her ne kadar kesinlikle önerilmese de, emziren bir anne çöp gıdalardan oluşan bir beslenme düzeniyle de yaşayabilir, bu beslenme düzeni anne için iyi değildir ama sütü hala bebeğinin ihtiyaçlarını karşılar niteliktedir.

Doğum Sonrası Kilo Vermeye Ne Zaman Başlanmalı?

Doğumla sonrası 4-6 kg arasında kilo verildikten sonra, eğer doğru bir beslenme planı yapılırsa ayda 1- 2 kg arasında verilebilir. Unutulmamalıdır ki çok az kalori almak hem lohusa sağlığı için zararlı olabilir, hem de sütün azalmasına yol açabilir.

 

Anne sütü alan çocuk ilk 3-4 ayda normal bir gelişim göstermektedir. Dört aydan sonra büyüme hızı yavaşlamaya başlamaktadır. 6. aydan sonra da ek besin verilmeye başlanmaktadır.

 

Ülkemizde annelerin çoğunlukla çocukların 1,5-2 yaşına kadar emzirdikleri bilinmektedir. Gebeliğinde fazla kilo alan anneler hamileliğin ilk 4 ayını atlattıktan sonra toparlanma dönemi sonrası diyet yapmaya başlayabilirler.

Doğum Sonrası kilo Verme Hedefi Ne Olmalı?

Doğum sonrası kilo vermek için az kalori almak ve sıkı diyet hem annenin hem de bebeğin yetersiz beslenmesine neden olabilir. 

 

Gebelik süreciniz boyunca 15 kiloya kadar kilo alımlarında bir sorun yaşanmamaktadır. Bunun 4/1’i doğumdan hemen sonra, 4/1’i 2 aya kadar kendiliğinden gidecektir. Kalan kısmı için ise sağlıklı ve iradeli bir disiplin gereklidir. Eğer gebelik süreciniz boyunca 15 kilodan fazla kilo almışsanız burada sorun var demektir. Sorun ise kilolarınızı diğer kadınlara göre daha uzun sürede kaybedeceksiniz demektir.

 

10 kilo ve üzerinde kilo alanların diyetisyene danışarak kilo vermeye başlamasında bir sakınca görülmemektedir. Her emzirme gününüzde, sadece emzirerek 500 kalori yakacağınızı bilmelisiniz. Diyet çalışmalarınızda normal kalori kaybınızdan 500 kalori silmeniz gereklidir. Aksi halde sağlıklı beslenmenize zarar verebilirsiniz.

Doğum Sonrası Kilo Verme Yöntemleri:

Doğum sonrası her kadın için oldukça hassas bir zaman dilimidir. Bu hassas dönemde hızlı değil sağlıklı zayıflamak çok önemlidir. Bebeğinizi emzirirken yavaş ve sağlıklı kilo vermeniz mümkündür. Peki doğum sonrası kilo verme teknikleri nelerdir?

 • Vücudunuzu dinleyin: her kadının hamilelik ve lohusalık süreci farklıdır. Kendinizi psikolojik olarak hazır hissetmeniz çok önemli. İlk kırk gün sadece sizin ve bebeğinizin sağlığına odaklanarak beslenin.
 • Motiyasyon çok önemli: kilo vermek için kendinizi motive edin. Eğer emziriyorsanız çok fazla acıkabilirsiniz. Atıştırma olarak sağlıklı besinleri tercih edebilirsiniz. Meyve, kuruyemiş, tam tahıllı çubuklar.
 • Bitkisel çözümler: su hem en çok ihtiyaç duyacağınız sıvı olacaktır bu süreçte, hem de içine atacağınız bazı bitkisel çözümler ile alkali hale gelip yağ yakımını hızlandıracaktır.
 • Doğru beslenmek: emzirdiğiniz için çok sık acıkabilirsiniz. Hem sütünüzün kalitesi hem de sağlığınız için doğal besinleri, iyi yağları tercih ediniz. Yemekleri geçiştirmeyip, masada yemeye çalışınız. Ayakta yemek size kilo aldıracaktır.

Doğum Sonrası Kilo Vermenin Püf Noktaları:

 • Düzenli uyku
 • Bol bol su içmek
 • Suyunuzu alkali hale getirmek
 • Paketli ürünlerden uzak durmak
 • Açlık krizleri için elinizin altında sağlıklı atıştırmalıklar bulundurmak
 • Düzenli egzersiz ve hafif yürüyüşler yapmak
 • Doğal ve sağlıklı beslenmek

Doğum Sonrası Kilo Verme Egzersizleri:

 

Doğumdan hemen sonra hızlı egzersizler yapmak, ağır sporlara kalkışmak sağlıklı olmayacaktır. Hafif yürüyüşler ile başlayabilirsiniz. Bebeği babasına bırakıp yarım saat yapacağınız bir yürüyüş hem bedenen hem de ruhen kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Müzik ruhun gıdasıdır. Sevdiğiniz müzikler eşliğinde dans edebilir buna bebeğinizi de dahil edebilirsiniz. Böylece ikinize de iyi gelecektir.

 

Doğum Sonrası Kilo Verdiren bitki Çayları:

 

Emzirme sürecinde doktorunuza danışmadan hiçbir bitki çayını uzun vadede kullanmayınız. Biz sizler için en masum ama en iyi yağ yakan çayları derledik ancak siz kullanmadan önce doktorunuzdan bilgi alınız.

 • Tarçın çayı: şeker ihtiyacınızı bastıracak bir çaydır ve kokusu ile sizi büyüleyecek.
 • Maydanoz çayı: ödem söktürücü bir çaydır. Tadı rahatsız ederse bir iki damla limon ekleyebilirsiniz.
 • Beyaz çay: en hızlı yağ yakan çaylardandır.
 • Rezene çayı : bu çay hem sizi rahatlatacak hem de sindirim sisteminizi çalıştıracaktır.
 • Kuş otu çayı: dolaşım sistemini en hızlı çalıştıran çaydır.

Doğum Sonrası Kilo Verme Listesi:

 • Sabah Uyanınca: 1-2 bardak ılık su
 • Kahvaltı: taze sıkılmış meyve suyu, 1 porsiyon meyve, şekersiz komposto içecek olarak bunlar olabilir. 1 adet yumurta, 2 dilim beyaz peynir, 4-5 adet zeytin, mevsim yeşillikleri, tam tahıllı 2 dilim ekmek.
 • Ara öğün: bitki çayı mümkünse rezene, bir avuç çiğ kuru yemiş.
 • Öğle yemeği: 1 kase çorba, 4-5 köfte büyüklüğünde kırmızı et, tavuk eti, balık, bir kase yoğurt, bir dilim tam tahıllı ekmek
 • Ara öğün: bir bardak ayran, mevsim meyveleri
 • Akşam yemeği: bir kase çorba, 1 porsiyon sebze veya bakliyat yemeği, 4 kaşık bulgur pilavı veya bir dilim tam tahıllı ekmek, bir kase yoğurt
 • Gece: 1 porsiyon meyve, bir bardak süt

Özetleyecek Olursak

doğum sonrası ilk aklınıza gelen kesinlikle kilo vermek olmasın. Bebeğinizin ve sizin sağlığınız çok daha önemli. Bu zor bir süreç. Kendinizi ne zaman hazır hissederseniz o zaman başlayabilirsiniz. Yavaş yavaş kendinizi yormadan sağlığınızı bozmadan kilo vermeye çalışmanız siizn için çok daha doğru bir tercih olacaktır.

Doğum Sonrası Hızlı Kilo Verme Yöntemleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

En doğru yöntem paketlenmiş hazır gıdalardan uzak durmak, bol bol sıvı tüketmek, hafif egzersizler yapmak, sağlıklı beslenmek olacaktır.

1-2 gün içinde takılması gerekir, vücudu toparlaması için. Ancak bunu doktorunuz ile muhakkak görüşün.

Günde 4 saat bunun için yeterlidir. Ancak sizi çok rahatsız etmiyorsa kendinize göre süreyi biraz uzatabilirsiniz.

Emziren annelerde hormonlar hızlı çalışacağı için sağlıksız beslenme olmadığı takdirde diyetsiz de vücut fazla yağlardan kurtulacaktır.

Doktorunuzdan onay alıp, kendinizi hazır hissettiğiniz zaman göbek eritme hareketlerine başlayabilir, yağ yakıcı bitki çayları içebilirsiniz.

Doğum sonrası korse kullanmaya başlayabilirsiniz. Sonrasında da karın egzersizleri yapabilirsiniz.

Konuyla Alakalı Diğer Yazılarımız