Depresyon Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Fitbakim

Şehirleşen ve normalden hızlı yaşamaya başladığımız hayatlarımız, iş ve okul yerlerinde maruz kaldığımız stres, tükenmeyen gelecek kaygılarımız her birimizi depresyona sürükleyen sebeplerin başında geliyor.

 

Depresyon dünyanın her yerinde en çok görülen psikolojik hastalıklardan bir tanesidir. İnsanlık doğasından koparak normalden çok daha hızlı yaşamaya başlaması ve dolayısıyla stres, hormonlarımız, hatta başka hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar bile depresyon sebebi olabilir.

 

Depresyon bebeklikten itibaren görülebilen bir hastalık olmakla birlikte en çok 25-45 yaşlarında rastlanıyor. Son yapılan araştırmalara göre depresyona en sık rastlanan yaşın 44 olduğu tespit edildi.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon kişinin hayatını ciddi manada olumsuz etkileyen ve kişinin fiziksel sağlına dahi zarar verebilen bir psikolojik rahatsızlıktır. Bu sebeple ciddiye alınması sağlık açısından oldukça önemlidir. Sizde depresyon olduğundan veya ailenizde, çevrenizdeki kişilerde depresyon olduğundan şüpheleniyorsanız belirtilerini aşağıdan öğrenebilirsiniz. Sizler için sıraladık.

 • Sebepsiz ağlamalar yaşamak
 • Umutsuz veya boşlukta hissetmek
 • Düşünme, konsantre olma ve bir şeyleri hatırlamak konusunda kişinin sık sık zorlanması
 • İştah kaybı ile aşırı kilo verme veya kontrolsüz yemek yeme üzerine aşırı kilo almak
 • Sebebi belirsiz fiziksel sorunlar yaşamak örnek vermek gerekirse; baş ağrısı, sırt ağrısı
 • Hiç uyuyamama veya aşırı uyuma olmak üzere tüm uyku sorunları
 • Kendini değersiz hissetme, geçmişe dair detaylar üzerine sürekli düşünme ve kaygılanma
 • En ufak sorunlarda bile aşırı öfkelenme ya da hayal kırıklığı hissetme

Bu semptomlar genelde depresyona sahip kişilerde görülür ve kendilerini sosyal alanlarda kolayca fark etmemizi sağlar. Eğer depresyon semptomlarına sahipseniz veya çevrenizdeki kişilerde bu semptomları gözlemliyorsanız bir uzmana danışmanız gerekir.

Depresyon Nedenleri Nelerdir?

Depresyon birçok farklı nedenden kaynaklanabilen bir psikolojik rahatsızlıktır. Herkeste görülme sebebi farklıdır. Bu faktörlerden biri veya birden çoğuna sahipseniz ve yukarda bulunan başlıktaki semptomları da yaşıyorsanız depresyondan şüphelenebilirsiniz. Ancak bu kararı bir uzmanın vermesi gerekir. Bu sebeple eğer şüphelendiğiniz bir durum içerisindeyseniz mutlaka uzman bir doktora başvurun. Aşağıda depresyona neden olabilen faktörleri sıraladık:

 • Kalıtsal faktörler
 • Hormon dengesindeki değişiklikler
 • Kişinin fiziksel ya da cinsel istismara uğraması
 • Kişinin yakın çevresinde ölüm ya da kayıp olayları yaşanması ve buna bağlı aşırı stres yaşamak
 • Kişinin finansal problemler içerisinde olması
 • Kişinin kanser, felç, kalp hastalığı gibi hastalıklara sahip olması
 • Kişinin anksiyete bozukluğu yaşaması
 • Kişinin yeme bozukluğuna sahip olması
 • Kişinin alkol, sigara veya uyuşturucu kullanması
 • Kişinin yüksek tansiyon yaşaması ya da uyku ilaçları kullanması
 • Genetik akrabaların geçmişinde alkolizm, bipolar bozukluk, depresyon, intihar olması

Depresyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Depresyon ilaçlar ve psikoterapi sayesinde tedavi edilir. İlk aşamada psikiyatrist tarafından semptomların azalması adına ilaç tedavisine başvurulur. Bu tedavinin yanı sıra hastalar psikologlar ve psikiyatristler ile gerçekleştirilen psikoterapiden de yardım alırlar.

Depresyon şiddetli bir boyutta ise hastalar hastaneye yatırılabilir veya semptomlar istenen düzeye gelene kadar belirlenen programda ayakta tedavi de alabilirler.

 

Depresyon tedavisinin uzun olduğu ile ilgili halk arasında bir yanılgı vardır. Ancak bu doğru bir inanış değildir. Depresyon tedavisi 3 ile 6 ay arasındadır. Çoğu uzman hastaların tedavilerinin bir yıldan kısa sürdüğünü belirtiyor. Bahsedilen yargılar gibi bir ömür tedavi görülen bir hastalık değildir. Bu inanışın sebebi ise bazı hastaların tedaviye olumlu cevap vermiyor oluşudur. Bu kişilerdeki depresyon, kronik depresyon olarak tanımlanır.

 

Depresyon hastalarda yüzde seksen oranında tekrarlar. Bu da depresyonun iyileşmemesi yanılgısına insanları düşürebilir. Faka bir profesyonelin yardımı ile tedavi mümkündür. Hastalığın tekrarlaması depresyonun doğası ile ilgilidir, bu durum tedavi edilemez demek değildir. Bu yanılgıya düşülmemesi gerekir, tekrarlama durumlarında yeniden bir hekime danışılmalıdır.

Depresyon Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Depresyon tanı üzerine tedavi edilebilen çok ciddi bir hastalıktır. Ancak tedavi edilmezse ileri zamanlarda beraberinde başka problemlere de yol açarak kişinin hayatını büyük ölçüde etkileyebilir. Kişiler depresyonu “kendi kendine iyileşen” bir hastalık olarak görmemelidir. Ve yardım almayı tercih etmelidir.

 

Ülkemizde psikolojik hastalıklar gerçek birer hastalık olarak görülmemesi büyük bir hatadır. Örneğin bu yazının konusu da olan depresyon, tedavi edilmediği takdirde kişilerin hayatlarında başka problemlere de yol açar. Bu durum kaçınılmazdır. Depresyon gerçek ve ciddi bir hastalıktır, toplumsal yargıların beraberinde getirdiği yanılgılara düşülmemelidir. Depresyon kanısı konan bir hasta eğer tedaviyi reddederse ileride yaşayabileceği problemleri aşağıdaki gibi sıraladık:

 • Aşırı kilo alımı yüzünden kalp hastalıklarına sahip olmak
 • Kişinin obezite problemiyle karşı karşıya kalması
 • Artan stres beraberinde anksiyete bozukluğu yaşamak
 • Kişinin sosyal alanlardan uzaklaşmasıyla birlikte sosyal fobiye sahip olmak
 • Kişiler çevresi ile olan ilişkilerinde zorlanmaya başlar, ailesiyle çatışmalar yaşar
 • Kişinin intihar düşünceleri içerisinde olması, intihar girişimde bulunma ya da intihar etmesi
 • Kişinin erken ölmesi

Depresyon İle Mücadele Etmek İçin En Etkili Yöntemler Nelerdir?

Dengeli Beslen!

 

Dengeli beslenmek birçok hastalığın atlatılmasına yardım eden en etkili yöntemlerden biridir. Unutmayın çok ünlü bir söz vardır ve der ki “Yediğin şey ne ise ona dönüşürsün.” Yediklerinize dikkat etmek ve dengeli beslenmek her hastalıkta olduğu gibi burada da etkili bir çözümdür.

 

Aynı zamanda düşük kan değerlerine sahip olmak da depresyonu tetiklediği kanıtlanmıştır. Bu sebeple depresyona yakalanmamak adına da yediklerimize dikkat etmeliyiz. Yeterince vitamin, mineral aldığımızdan emin olmalıyız.

 

Alkol, sigara ve tütün kullanımını azaltmak da bu noktada büyük önem taşıyor. Bu tarz bağımlılık yaratan maddelerden uzak durmak tedavi sürecini hızlı bir hale getirecektir. “Sağlığım önemli!” demenin bir diğer yolunun da “Yediklerim önemli!” diyebilmektir.

 

Olumsuz Düşünmeyi Kontrol Altına Al!

 

Depresyonda olmak kişiyi sürekli olumsuz düşünmeye iter. Bunu fark ettiğiniz anda düşüncelerinizin ne kadar gerçek olduğunu hesaplamayı deneyin. Çoğu kötü düşüncenin varsayım olduğunu fark edeceksiniz. Varsayımlar yüzünden kendinizi kötü hissetmek hiç de mantıklı değil. Kendinizi ve kötü düşüncelerinizin yanılgısını fark edin!

 

Bugünü Yaşa!

 

Geçmişte olan ya da hiç gerçekleşmemiş yarına odaklanmak yerine “Şu an!” demeyi öğrenin. Ve bunu hayat mottonuz haline getirmeye çalışın. “Önemli olan şu an.” Bu düşünceyi aklınızdan çıkarmayın. “Bugünü yaşa” mottosunu hayatınıza katmak kendinize yapabileceğiniz iyiliklerin en başında gelir.

 

Spor Yap!

 

Yapılan bilimsel araştırmalar gösteriyor ki haftada 1-2 kez fiziksel aktivitelerde bulunmak depresyona yakalanma olasılığını büyük oranda düşürüyor. Spor yapmak birçok kişi için ekstra görünen ve zor bulunan bir eylem. Ancak koşmasanız bile yürüyün. Spor yaparken düşünceniz “Bir sıfırdan büyüktür.” Olmalıdır. Yani en ufak bir harekette bulunmak bile hiçbir şey yapmamaktan iyidir.

 

Sporu hayatınıza katmanın ne kadar faydalı olduğunu anlamak için kendinize bir haftalık bir deneme süresi tanıyın. Farkı göreceksiniz.

 

Bakış Açını Değiştir!

 

Sizi kötü hissettiren olayları düşünürken kendi bakış açınızdan çıkmalısınız. “Bu olaylar başkasının başına gelseydi yine aynı kötü yorumları yapar mıydım?” diye düşünün. Cevabınız muhtemelen “Hayır.” olacaktır. İnsanlar kendileri ile ilgili düşünürken acımasız olmaya daha meyilli olurken başkaları için düşünürken daha merhametli düşünme eğiliminde oluyor. Bakış açınızı değiştirmek olayları daha objektif yorumlamanızı sağlayacaktır. Deneyin!

 

Yargılamayı Bırak!

 

Etrafınızı yargılamayı bıraktığınızda kendiniz için de aynısını yaptığınızı göreceksiniz. Kişiler çevresindeki insanlara karşı ne kadar empati beslerse aynısını kendileri içinde yapmaya başlıyor. En çok kızdığınızdan kişilerden başlayıp kendinize kadar düşünün. Daha az yargılamanın herkese faydası var.

 

Meditasyonun Gücünü Keşfet!

 

Meditasyon yapmak bir depresyon tedavisi yöntemi değildir. Ancak günde 15 dakika nefes egzersizi yapmanın depresyon semptomlarını azalttığı yönünde bulgular vardır. Kendinize günde sadece 15 dakika ayırmayı hak ediyorsunuz. Sadece nefesinize odaklandığınız bu 15 dakikayı her gün mutlaka kendinize hediye edin.

 

İç Sesine Muhalefet Ol!

 

Aynı düşünceleri zihninizden tekrar tekrar geçirdiğiniz günlerde bir diğer iç sesin size muhalefet etmesini sağlayın. “Neden böyle hissediyorsun?” demesine izin verin. Sürekli rahatsız edici düşüncelerle boğuşmak yerine bir diğer tarafınızın o sese karşı çıkmasını sağlayın. Belki de muhalefet eden tarafınız kazanır.

 

Bırak Gitsin!

 

Bazen en iyisi bizi üzen şeylerden uzaklaşmaktır. Sizi rahatsız eden olayların ne kadar büyük olduğuna aldırmadan bir kenara koymayı öğrenin, bırakın gitsin. İstemediğiniz birine “Hayır” diyebilmek bile bu madde için örnek gösterilebilir. Sizi üzen şeylerden uzaklaşmak bazen en büyük güçtür. Bu gücü kullanın.

 

Kontrolü Eline Al!

 

Eğer hayatınızın kontrolü olumsuz duygularınızın elindeyse kontrolü elinize almak için aktif çaba gösterin. Siz, kötü düşüncelerin esiri olamayacak kadar söz sahibi olduğunuzda işin içinden çıkabilirsiniz. Söz sahibi olana kadar pes etmeyin!

Konuyla Alakalı Diğer Yazılarımız